Plody a květy bezinek obsahují důležité vitaminy a další prospěšné látky

Bezinky jsou velmi ceněnými rostlinami, které si můžete nejen snadno nakoupit, ale také natrhat nebo vypěstovat na zahradě. Už před mnoha stoletími byly velmi oblíbeným doplňkem jídelníčku. I vědecké studie potvrdily jejich pozitivní vliv na lidské zdraví, proto si o nich povíme něco více. Plody, ale také květy bezu mají spoustu účinků, které oceníte.

V jakých situacích bude bezinka užitečná?

Vlastnosti černého bezu můžete jednoduše poznat na vlastní kůži. Vyplatí se v případě nachlazení a dalších nemocí sáhnout po domácích prostředcích, které jsou mnohdy účinnější než léky z lékárny. Jak využít právě černý bez? Můžete si z něj udělat nálev. Proč jsou ale bezinky tolik oblíbeným domácím lékem? Z bezu si lze připravit také džem nebo tinkturu, kterou můžete užívat po celý rok.

Doporučený článek:  Exkluzivní hry nahrávají velké konkurenci mezi PC, laptopy a herními konzolemi

Bezové květy nebo plody ale nikdy nejezte syrové, protože obsahují sloučeniny, které mohou v žaludku napáchat spoustu škody. Jsou jedovaté, proto bezinky potřebují tepelnou úpravu. Syrové vyvolají nevolnost a bolesti hlavy. Možná budete dlouho tápat po tom, co bolesti způsobuje. Toxické látky najdete také v kůře keře nebo v listech. Tepelně zpracovanou bezinku si ale můžete bez obav dát.

Zdroj obrázku: Freepik

Květy i plody obsahují spoustu potřebných látek

Drobné květy černého bezu můžete využít pro své zdraví. Mají kyselou chuť, nejlepší je sbírat je v květnu a červnu. Jak prospějí? Obsahují flavonoidy, vitaminy skupiny B, ale také steroly nebo éterické oleje. Květy tak můžete užívat ve formě tinktury nebo je přidejte do hydratačních krémů.

Doporučený článek:  Kočky rády nosí domů mrtvé dárečky. Znamenat to může hned několik věcí

Plody jsou tmavě fialové, mohou být velké až 8 mm a obsahují také dostatek zdravých látek, které lidskému tělu prospějí. Za všechny jmenujme flavonoidy, vitaminy A nebo C, draslík, měď nebo fosfor. Nálevy a čaje z černého bezu mají spoustu vlastností – antibakteriální nebo antivirové oceníte především v podzimním a zimním období. Posílíte imunitu a také zabráníte předčasnému stárnutí.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464614002400, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848651/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323288, https://health.clevelandclinic.org/is-elderberry-really-an-effective-cold-and-flu-cure/