Plody a květy bezinek obsahují důležité vitaminy a další prospěšné látky

Bezinky jsou velmi ceněnými rostlinami, které si můžete nejen snadno nakoupit, ale také natrhat nebo vypěstovat na zahradě. Už před mnoha stoletími byly velmi oblíbeným doplňkem jídelníčku. I vědecké studie potvrdily jejich pozitivní vliv na lidské zdraví, proto si o nich povíme něco více. Plody, ale také květy bezu mají spoustu účinků, které oceníte.

V jakých situacích bude bezinka užitečná?

Vlastnosti černého bezu můžete jednoduše poznat na vlastní kůži. Vyplatí se v případě nachlazení a dalších nemocí sáhnout po domácích prostředcích, které jsou mnohdy účinnější než léky z lékárny. Jak využít právě černý bez? Můžete si z něj udělat nálev. Proč jsou ale bezinky tolik oblíbeným domácím lékem? Z bezu si lze připravit také džem nebo tinkturu, kterou můžete užívat po celý rok.

Bezové květy nebo plody ale nikdy nejezte syrové, protože obsahují sloučeniny, které mohou v žaludku napáchat spoustu škody. Jsou jedovaté, proto bezinky potřebují tepelnou úpravu. Syrové vyvolají nevolnost a bolesti hlavy. Možná budete dlouho tápat po tom, co bolesti způsobuje. Toxické látky najdete také v kůře keře nebo v listech. Tepelně zpracovanou bezinku si ale můžete bez obav dát.

Zdroj obrázku: Freepik

Květy i plody obsahují spoustu potřebných látek

Drobné květy černého bezu můžete využít pro své zdraví. Mají kyselou chuť, nejlepší je sbírat je v květnu a červnu. Jak prospějí? Obsahují flavonoidy, vitaminy skupiny B, ale také steroly nebo éterické oleje. Květy tak můžete užívat ve formě tinktury nebo je přidejte do hydratačních krémů.

Plody jsou tmavě fialové, mohou být velké až 8 mm a obsahují také dostatek zdravých látek, které lidskému tělu prospějí. Za všechny jmenujme flavonoidy, vitaminy A nebo C, draslík, měď nebo fosfor. Nálevy a čaje z černého bezu mají spoustu vlastností – antibakteriální nebo antivirové oceníte především v podzimním a zimním období. Posílíte imunitu a také zabráníte předčasnému stárnutí.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464614002400, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848651/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323288, https://health.clevelandclinic.org/is-elderberry-really-an-effective-cold-and-flu-cure/