
V dnešní době se téměř každý z nás setkal s nechtěnými telefonáty od prodejců nabízejících různé služby či produkty. Osobně se s tímto problémem setkávám často, a časem jsem si osvojil několik technik, jak s těmito obtěžujícími hovory naložit.
Mlčení je zlato
První a nejúčinnější technika je prostě nic neříkat. Jakmile zjistím, o co jde, jednoduše telefon odložím a nechám člověka na druhé straně mluvit. Bez odezvy z mé strany obvykle za pár desítek vteřin skončí a zavěsí. Moje osobní maximum je tři minuty.
Jsem bez občanky
I když to může znít neeticky, tato metoda je velmi účinná. Jakmile se někdo pokusí mi něco nabídnout, rychle mu řeknu, že nemám občanský průkaz a nemohu žádné rozhodnutí udělat. Většinou je to pro ně natolik překvapující, že raději zavěsí, protože neví, jak s osobou která se jeví jako nesvéprávná, mluvit.
Komu vlastně voláte?
Další skvělá metoda je zeptat se, pro koho je ten hovor určen. Pokud nejsou schopni identifikovat cílovou osobu, naznačím, že si pravděpodobně spletli číslo. Pokud to nepochopí, jednoduše telefon odložím. Většina operátorů má jen telefonní čísla. A pokud i jména, není nic jednoduššího sebe samého „zapřít“ a říci, že hovor zvedl někdo jiný z rodiny.

Zdroj obrázku: Freepik
Nesmím mluvit s cizími
Proč nevyužít rady našich matek, které nás varovaly před cizími lidmi? Řeknu operátorovi, že nesmím mluvit s neznámými a odložím telefon. Když k tomu přidám větu, že mi to zakázala maminka, je natolik vyvedený z míry, že hovor končí velmi rychle.
Moment, předám vám někoho
Ať už volají komukoliv, řeknu jim, že předám telefon tomu, kdo je za to zodpovědný. Pak jednoduše odložím telefon a nechám je čekat, dokud si neuvědomí, že jsem tak trochu lhal. Pokud se ozvou znovu, udělám to samé. Potřetí většinou už ze zcela pochopitelných důvodů nezavolají.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Jana H.