Postarejte se o vánoční kaktus už nyní. V zimě se pak odmění záplavou květů

Vánoční kaktus patří k oblíbeným rostlinám, protože vykvétá v zimě, kdy většina ostatních rostlin prochází vegetačním klidem. Navíc se snadno pěstuje, i když s nasazením květů to bývá složitější. Aby rostlina bujně a dlouho kvetla, je dobré znát pár triků a cenných rad. Vánoční kaktus se skládá ze zelených segmentů, na jejichž koncích se tvoří atraktivní květenství různých barev.

Potřebuje pravidelnou zálivku

Jak říká název, jedná se o kaktus. Proto se lidé často domnívají, že ho není třeba moc často zalévat. V přírodních podmínkách roste ale v tropickém a vlhkém podnebí, proto vyžaduje pravidelnou, i když mírnou zálivku. Vánoční kaktus je často také zaměňován s velikonočním kaktusem. Rozdíly ve vzhledu nejsou příliš znatelné, jak lze ale odvodit, velikonoční kaktus kvete až na jaře.

Doporučený článek:  Tipy, jak nechat dozrát rajčata na keřích i po utržení

Chceme-li, aby se vánočnímu kaktusu dařilo, musíme mu dopřát optimální podmínky. Umístění může být polostinné i světlé, přímé slunce by ho ale mohlo spálit. Ideálním místem je jihovýchodní nebo západní parapet. Kaktus nepřelévejte, protože rychle uhnívá. Vánoční kaktus miluje kropení měkkou vodou, nikoliv ale v době květu, protože navlhčení květů může způsobit jejich opadávání.

Zdroj obrázku: Freepik

V období květu ho přihnojte

Vzhledem k tomu, že se jedná o kvetoucí rostlinu, potřebuje ve vegetačním období dávku hnojiva. Nejlépe fungují přípravky určené pro sukulenty, neublíží mu ale ani univerzální hnojivo. První období klidu vánočního kaktusu nastává na jaře, kdy květenství opadává. V tomto období přesuňte kaktus na chladné místo s teplotou do 10 °C. Rostlinu nehnojte ani nezalévejte, dokud se na segmentech neobjeví charakteristické vrásky.

Doporučený článek:  Při použití toalety je nezbytné sedět ve správné poloze

Druhé období klidu nastává v říjnu až listopadu, tedy předtím, než začne kvést. Tehdy je potřeba věnovat kaktusu maximální péči, jinak nevykvete. V tomto období opět ukončete zálivku a přemístěte ho na chladné místo. Mnoho lidí doporučuje kaktus přikrýt kartonovou krabicí, nebo ho alespoň přemístit do tmavší místnosti.

Zdroj: https://gardenbeast.com/schlumbergera-guide/