Postřik z kopřivy zlikviduje na zahradě mandelinku bramborovou

Mandelinka bramborová je škůdce, který na naší zahradě může udělat velkou neplechu. Vyskytuje se hlavně v letní sezoně a objevit ho můžete i v jarních měsících. Není to bohužel hmyz, který by se dal snadno vyhubit. Existují ale prostředky a metody, které mohou pomoci. Aplikovat je můžete přímo na rostliny nebo je dát do zeminy.

Jak mandelinka bramborová vypadá?

Mandelinka je hmyz, který miluje stonky a listy brambor. Nepohrne ale ani rajčaty nebo paprikami. Je to brouček, který má 10 černých pruhů a žlutý hřbet s černými tečkami. Na zahradě se objeví na jaře, kdy je teplota už kolem 15 stupňů. Samičky vylezou ze země, kde nakladou vajíčka přímo na listy rostliny. Mandelinka může způsobit velké ztráty na úrodě.

Doporučený článek:  Zavařování v myčce je moderní a jednoduchý způsob

Jestli ji na zahradě uvidíte, měli byste se hned pustit do jejího odstranění, protože se množí velmi rychle a pak už bude velký problém ji ze zahrady dostat. Jednou z domácích metod je postřik výtažkem z rostliny tansa. Budete tím bojovat také proti mšicím nebo housenkám, které si taky rády pochutnají na vašich plodech. Fungovat budou i kopřivy, ze kterých si udělejte kaši.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoci může hnůj a rostliny, které jim nevoní

Kopřivový hnůj bude velkým pomocníkem při odstranění mandelinky. Připravte si kilogram kopřivy, kterou dejte do kbelíku a zalijte deseti litry vody. Nechte několik dní stát a poté je kaše připravená k použití. Kašičku stačí jen naředit vodou a postříkat jí rostliny. Mandelinka nemá ráda kyselé prostředí, proto je vhodné vyrobit si extrakt z kyseliny chryzantémové. Je to ale látka, která je toxická, takže si musíte dávat pozor.

Doporučený článek:  Balkonové rostliny mohou kočičí přátele ohrozit na životě. Zvolte ty, které mazlíčkům neublíží

Mandelinky nemají rády některé vůně. Bude jim vadit například křen, len nebo fazole. Můžete tedy zvážit pěstování těchto rostlin, protože tím vytvoříte bariéru proti těmto škůdcům. Mandelinkám v jejich aktivitě zabráníte také tím, že budete mít v půdě dostatek humusu.

Zdroj: https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/garden-pests/colorado-potato-beetle-control/