Bakterie a viry mají na lidské zdraví velký vliv, způsobují rozvoj různých nepříjemných nebo velmi vážných onemocnění. Důvodem pro časté virózy, rýmy nebo slzení očí bývají bytové textilie, především lůžkoviny. V posteli lidé tráví asi třetinu života, čistota je proto namístě. Čisté povlečení je základem pro správnou spánkovou hygienu, při pravidelné výměně nehrozí podráždění, infekce nebo rozvoj alergií. O to více je nutné myslet na čistotu v domácnostech s dětmi nebo domácími zvířaty. Jak často měnit lůžkoviny podle odborníků?
Bakterie a roztoči v přikrývkách i v matraci
Kde se v domácnosti nachází nejvíce roztočů a patogenů? V lůžkovinách a jiném bytovém textilu, protože jsou pro ně ideálním prostředím. Živí se totiž zbytky lidské kůže, šupinkami, které odpadají během spánku. V posteli se najdou i různé další drobky nebo nečistoty. Patogeny mají živnou půdu i s ohledem na vyšší teplotu a na vlhkost, která v ložnici během noci panuje. Roztoči navíc zanechávají v lůžkovinách, matracích, dekách a polštářích svůj trus, který je vysoce alergenní a přispívá k rozvoji astmatu a atopické dermatitidy.
Slzení očí a začervenání pokožky
Lidé si často neuvědomují, že jejich potíže pramení z nedostatečného úklidu nebo výměny lůžkovin. Budí se přitom s kašlem nebo se zalepenými víčky. Slzavé oči po ránu nebo začervenání pokožky jsou důsledky špinavého ložního prádla, které navenek může působit čistě, uvnitř vláken se však skrývají nebezpeční roztoči nebo zdraví ohrožující patogeny. Akné? Právě i toto onemocnění je často zapříčiněno znečištěným povlakem na polštáři, protože se infekční pokožka dotýká látky. Jak často tedy měnit ložní prádlo?
Pravidelné převlékání postele
Podle odborníků se doporučuje převlékání postele včetně prostěradla a lůžkovin na polštářích a dekách alespoň jednou za dva týdny. Kromě toho by se měly peřiny pravidelně větrat. V domácnostech, kde žijí čtyřnozí chlupatí mazlíčci, je vhodné pořídit přehozy na postel nebo chrániče pohovky či gauče, aby se nedostávaly nečistoty z jejich pacek a srsti do textilu. Také je vhodnější častější výměna, optimálně jednou týdně, to platí i pro rodiny s dětmi, které jsou citlivé na různé druhy alergenů.
Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/how-often-should-you-wash-your-bed-sheets/, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-dirty-sheets-skin-problems, https://www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/dust-mites, https://www.everydayhealth.com/healthy-living/how-often-should-you-wash-your-sheets/