Před klíšťaty je důležité chránit se po celou sezónu

Sezóna klíšťat pokračuje a to znamená, že jsme jim vystaveni téměř na každém kroku. I když jsou malá, představují významnou hrozbu pro naše zdraví. Klíšťata nesou mnoho nemocí a mezi nejčastější patří lymská borelióza.

Přenašeči nemocí

Klíšťata začínají útočit na přelomu března a dubna. Nejčastěji se můžeme setkat s klíštětem obecným. Tito pavoukovci jsou paraziti, kteří si vybírají lidi i zvířata jako oběti. Krev hostitele je nutná nejen pro dospělé jedince, ale také pro larvy. Ne každé kousnutí je spojeno s infekcí, ale musíte mít na paměti, že existují velká rizika. Klíšťata jsou přenašeči mnoha chorob. Nejčastěji z nich je diagnostikována lymská borelióza.

Doporučený článek:  Dušičky se blíží, vybrat správné svíčky na hrob ale není snadné. Pomůže několik parametrů

Infekce se přenáší během odsávání krve klíštětem. Zpočátku nemoc nemusí vykazovat žádné příznaky a nepodstoupení léčby může vést k nebezpečným komplikacím. Abychom se ujistili, že klíště, které se krmilo na našem těle, nás nenakazilo lymskou boreliózou, je možno provést krevní test. Klíšťata mohou také infikovat virovou encefalitidou, bartonellózou, anaplazmózu a babeziózu. Ta velmi často útočí na psy. Pokud se neléčí, může dokonce vést ke smrti zvířete.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde jsme klíšťatům vystaveni

Populace klíšťat neustále roste a nyní jsme jim vystaveni nejen v lesích a na loukách, ale také v zahradách, parcích a rekreačních pozemcích. Klíšťata mají obzvlášť ráda vysoké trávy a keře. Je však mýtus, že útočí ze stromů. Takže když jedete na procházku do travnaté plochy, parku nebo lesa, musíte se postarat o správný oděv. Stojí za to vsadit na oblečení, které zabraňuje parazitům v přístupu k naší pokožce

Doporučený článek:  Vnoučata chtějí jíst špagety nůžkami, moje snacha v tom nevidí problém

Nejlépe proto noste dlouhé kalhoty, trička a mikiny s dlouhými rukávy. Po návratu z procházky nemůžeme zapomenout na pečlivou kontrolu každé části těla a ujistit se, že jsme se nestali hostitelem klíštěte. Pokud se však pavoukovcům podařilo dostat do kůže, měli by se co nejdříve odstranit a místo vpichu vydezinfikovat. Nejčastěji se nacházejí ve vlasech, za ušima, na krku a v podpaží. Mají rádi i místa kolem ohybů ruky, v tříslech, v blízkosti pupku, jakož i pod koleny a kolem Achillovy šlachy.

Zdroj: https://www.dutchessny.gov/Departments/DBCH/Docs/Tick-Borne-Disease-Prevention-Clothing.pdf, https://www.cdc.gov/lyme/removal/index.html, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://www.petmd.com/dog/conditions/infectious-parasitic/c_dg_babesiosis, https://www.britannica.com/animal/tick