Pro zdraví srdce je důležité vyhnout se červenému masu, nezdravým tukům a nadbytku soli

Strava je v životě člověka nesmírně důležitá. Vyvážený jídelníček nám dopomůže nejen ke krásné postavě, ale především ke zdraví. Srdce je svalový orgán, který pumpuje krev do cév, a tím zásobuje kyslíkem a živinami celé tělo. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, proto je potřeba o něj během života správně pečovat. Například stravou.

Tyto potraviny si klidně dopřejte

Správný jídelníček minimalizuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Naše lednice by proto měla obsahovat produkty, které podpoří práci srdce. Patří sem mastné mořské ryby, jako je losos, tuňák, sleď a makrela. Ty jsou také zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají ochranný účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém.

Doporučený článek:  Usušené květy hortenzií vytvoří ojedinělou dekoraci

Na zdraví srdce mají příznivý vliv také celozrnné a cereální výrobky. Snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi, čímž klesá riziko aterosklerózy. Snažte se do jídelníčku zařadit co nejvíc ovoce a zeleniny, zejména bobulí. Také luštěniny mají pozitivní účinek na kardiovaskulární systém. Existují ale i potraviny, které naopak přispívají k rozvoji srdečních onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Na tyto potraviny si dejte pozor

Na „zakázaný“ seznam patří třeba nadměrné množství červeného masa, které má vysoký obsah nasycených tuků a nezdravého cholesterolu. Nemusíte se ho vzdávat úplně, snažte se ho jen omezit. Denně bychom měli vypít 2 až 3 litry čisté vody v závislosti na naší hmotnosti a fyzické aktivitě. Hydratace je pro srdce důležitá, ale pozitivní vliv má skutečně jen voda a neslazené čaje, nikoliv slazené sycené nápoje.

Doporučený článek:  Okurka zbaví domácnost mravenců šetrným způsobem

Lidé, kteří se starají o své srdce, by měli věnovat pozornost druhům tuků, které každý den konzumují. Zatímco tučné mořské ryby nebo avokádo jsou pro naše zdraví příznivé, palmový olej nebo margarín nikoliv. Zapříčiňují nadváhu, obsahují škodlivý LDL cholesterol a mohou vést k rozvoji cukrovky 2. typu. Negativní vliv na kardiovaskulární systém má také nadměrné množství soli, která zvyšuje krevní tlak a může vést k mrtvici a infarktu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/heart-disease/good-fats-vs-bad-fats, https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000838.htm, https://www.nih.gov/news-events/news-releases/good-hydration-may-reduce-long-term-risks-heart-failure, https://www.health.harvard.edu/heart-health/4-foods-not-to-eat-if-you-have-high-cholesterol, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6484378/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100800/, https://www.nhsinform.scot/healthy-living/food-and-nutrition/eating-well/health-benefits-of-eating-well, https://www.eatingwell.com/article/62243/the-worst-and-best-things-to-eat-for-your-heart/