Vychutnejte si šeřík všemi smysly. Lahodný čaj uleví játrům a rozzáří pleť

Šeříkový čaj je stále oblíbenější. Šeřík obecný je keř, jehož vůně je cítit na vzdálenost několika metrů. Tato rostlina pochází z jihovýchodní Evropy a u nás nejčastěji kvete v květnu. Květy šeříku jsou nejen velmi nádherné, ale také zdravé. Dají se s úspěchem sušit a používat v kuchyni. Jak si připravit šeříkový čaj?

Léčivé vlastnosti šeříku

Ne každý ví, že květy šeříku jsou jedlé. Ne však zasyrova – tehdy se vyznačují hořkou pachutí, která zůstává v ústech dlouhou dobu. Sušené květy jsou v kuchyni mnohem lepší – můžeme z nich uvařit lahodný čaj. Šeříku se připisuje mnoho zdraví prospěšných vlastností. Tato rostlina má relaxační účinek a je prospěšná pro játra. Při pravidelném pití také zlepšuje stav pleti.

Doporučený článek:  Výživná maska z vlašských ořechů rozzáří pleť a posílí vlasy. Její příprava je nadmíru jednoduchá

Jak šeřík sbírat?

Chceme-li si vychutnat lahodný šeříkový čaj, musíme nasbírat a usušit jeho květy. Je nesmírně důležité, abychom modrofialová květenství trhali na osvědčených místech mimo silnice nebo továrny, kde mohou být květy znečištěny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na přípravu čaje?

Sušení květů šeříku je velmi jednoduché. Nasbírané květy stačí vložit do sklenice, dobře uzavřít a nechat asi 12 hodin na teplém místě. Během této doby květy změní barvu. Poté bychom měli květy nasypat na pečicí papír a dát je na chvíli do trouby (asi na 50 stupňů). Během této doby by měly květy zhnědnout. Získané sušené květy je nejlepší skladovat na chladném místě – skvěle se k tomu hodí papírový sáček nebo kovová dóza.

Doporučený článek:  Otokem nehtu to pouze začíná. Paronychii není radno podcenit, dokáže způsobit skutečná muka

Šeříkový čaj připravujeme úplně stejně jako ostatní bylinné nálevy. Uvaříme vodu a pak zalijeme jednu lžičku sušených květů. Nápoj necháme odstát několik minut zakrytý a po této době by měl získat lehce jantarovou barvu. Tento nálev se vyznačuje mimořádně jemnou, příjemnou vůní. Nápoj není vůbec hořký, naopak chutná překvapivě sladce. Můžete jej dochutit medem nebo třeba sirupem. Pijte jeden šálek denně.

Zdroj: https://aradiantlyhealthylife.com/lilac-tea/