Když píšu, občas se stane, že udělám chybu a napíšu slovo, které bych nechtěl, aby někdo jiný viděl. V takovém případě nechci použít obyčejné škrtnutí, protože by to mohlo být příliš nápadné a upoutat pozornost. Tedy, abych byl přesný, že jsem něco spletl, toho si všimne každý. Já ale potřebuji, aby to původní slovo nikdo nepřečetl, neidentifikoval.
Přeškrtnutí rozhodně nestačí
Asi nemusím psát, že když chybné slovo přeškrtnu jednou čárou, každý přesně ví, co tam bylo napsáno. A to já nechci. Identifikovat dané slovo ale zvládne každý i ve chvíli, kdy ho opravdu pořádně přeškrtám. Pořád tam jsou stejné linie čar v jednom směru, skrz které si lze domyslet a identifikovat, co je pod nimi. Kdo se na takto přeškrtnuté slovo soustředí, brzy zjistí, jaké to bylo.
Existuje netradiční metoda
Existuje však jednoduchý trik, jak se této situace vyvarovat. Namísto toho, abych slovo přeškrtal, napíšu přes něj několik různých náhodných písmen. Například kdybych chtěl přeškrtnout slovo „tajné“, začnu přes něj psát jiná písmena. Buď nemusí daná písmena dohromady dávat žádný smysl, nebo můžu psát libovolná slova.
Postupně se začnou jednotlivé linie značně překrývat a původní slovo se stane naprosto neidentifikovatelné. Bude to jenom změť různých čar, které nikdo nikdy nerozluští. Tento postup se s klasickou metodou agresivního přeškrtávání nedá srovnávat. Tam vždy původní linie zůstanou.
Konec trapným situacím
Je hodně chvil, kdy toto využiji. Třeba když píšu slovo, u kterého nevím, zda se používá měkké i, nebo tvrdé y. Nebo když píšu ostřejší dopis a po napsání vulgárního slova si uvědomím, že bych mohl být mírnější. Nebo to může být klidně i naopak. S tímto trikem přepisu ale už vím, že ať napíšu cokoliv, nikdo to po mě nikdy nepřečte. Ani kdyby se sebevíc snažil. Nevěříte? Zkuste to otestovat třeba i na své rodině.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenářů, redakčně zkráceno a upraveno.