Poznejte, kdy se blíží poslední dny vašeho psího mazlíčka

Smrt pejska je pro páníčka jedním z nejtraumatičtějších zážitků. Proto je dobré se na tuto chvíli psychicky připravit, pokud to lze. Průměrná délka života psa do značné míry závisí na plemeni. Obecným pravidlem je, že kříženci žijí déle než čistokrevní psi. Na vině kromě stáří a nehod mohou být nemoci, ke kterým jsou některá plemena náchylnější. Jak poznat blížící se konec?

Spavost, inkontinence a změna barvy dásní

Psi obvykle spí asi 14 hodin denně. Pokud ale začnou usínat na neobvyklých místech, mají málo energie a nereagují na podněty, které v nich dřív vzbuzovaly nadšení, je důvod k obavám. Podobně bychom měli sledovat chuť k jídlu. Pokud psi dlouhodobě odmítají přijímat potravu, může to být známka selhání vnitřních orgánů.

Doporučený článek:  Třešně tělu prospějí víc než drahé doplňky stravy. Výborně působí při dně, artróze i vysokém tlaku

Jak psi stárnou, svaly močového traktu jsou stále slabší. Inkontinence u starších psů proto není neobvyklá. Když se však objeví zcela nečekaně, s velkou intenzitou a doprovázená dalšími příznaky, jde o velmi závažný stav. Pokud má pes problémy s oběhovým systémem, může se to projevit na barvě dásní, které šednou či bělají. Na vině může být vnitřní krvácení, pokles krevního tlaku a anémie.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvracení a změna chování

Zvracení je pro psy přirozený způsob, jak se vypořádat se zažívacími potížemi. Zvláště v kombinaci s pojídáním trávy. Pokud je ale zvracení dlouhodobé a časté, značí problémy s trávením potravy, která je pro starší psy typická. Nadcházející smrt můžeme vyčíst i ze změn chování. Někteří psi vyhledávají neustálý kontakt s majitelem, jsou úzkostní a vystrašení. Jiní mohou být v posledních chvílích podráždění, až agresivní a vyhledávají samotu.

Doporučený článek:  Nebezpečné vaření: populární plastové kuchyňské doplňky jsou skrytou hrozbou pro zdraví

Blížící se smrt se u psů může projevit i jinak. Nejvíce znepokojující jsou situace, kdy nemáme co do činění s jedním symptomem, ale s mnoha příznaky vyskytujícími se současně. Kromě popsaných stavů by nás měla znepokojovat ztráta koordinace pohybů, záchvaty, potíže s dýcháním a nenadálá letargie.

Zdroj: https://www.leesvilleanimalhospital.com/blog/2016/june/how-do-i-know-when-my-dog-is-dying-/