Boj proti škůdcům a houbovým chorobám je denním chlebem každého zahrádkáře. Naštěstí nejsme omezení jen na chemické prostředky ze zahradnictví, na pomoc si můžeme vzít třeba i přesličku rolní, která rostliny zároveň posílí. Přeslička se hojně užívá v kosmetických přípravcích, jelikož má výborný vliv na vlasy, nehty i pokožku. Je obecně považovaná za plevel, přesto může na zahradě i pomoci.
Jak ji poznáte?
V přírodě lze nalézt hned několik druhů přesliček, ale rolní je nečastější. Je také jediná, která je léčivá, ostatní obsahují jedovaté látky. Poznáte ji podle toho, že první článek postranní větvičky je delší než pochva, ze které vyrůstá. Na jaře lodyha přesličky rolní nezelená, má hnědé šištice a teprve v létě z ní vyrůstá léčivá zelená lodyha.
Postřik z přesličky nám pomůže vypořádat se s nebezpečnými škůdci, jako jsou mšice a svilušky. Je to také přírodní lék na houbová onemocnění, pomůže v boji proti plísním na bramborech a rajčatech, stejně jako v boji proti kadeřavosti listů. Zalévání rostlin přesličkovým hnojivem působí preventivně, zvyšuje jejich odolnost a funguje jako posilující koktejl.
Jak vyrobit postřik a hnojivo
Přesličku sbírejte ideálně v létě – od konce června do začátku září. Velmi dobře funguje i sušená bylina, proto si jí vždy nasbírejte o něco víc. Na přípravu postřiku budete potřebovat 150 gramů sušené přesličky rolní, kterou zalijete 10 litry vody (může být i dešťová). Nechte 12–16 hodin kvasit. Nakonec někteří zahradníci doporučují přidat trochu mýdla, díky němuž vydrží postřik na rostlinách déle.
Mnoho zahrádkářů používá přesličku rolní jako hnojivo. Příprava nezabere mnoho času a je velmi jednoduchá. Budete potřebovat plastový kbelík, do kterého nasypete kilogram čerstvé přesličky, nebo 200 gramů sušené přesličky a zalijete 10 litry vody. Nechte týden kvasit. Na povrchu se začne vytvářet lehká pěna, která nakonec zmizí. Roztok následně zřeďte vodou v poměru 1 : 50.
Zdroj: https://nodighome.com/2017/06/17/horsetail-potions/