Nenasytné mšice jsou pro každou zahradu pohroma. Zachraňte své rostliny s obyčejnou zeleninou

Patří mezi největší zahradní nepřátele spolu se slimáky nebo sviluškami. Řeč je o mšicích, které škodí sazenicím, vzrostlým rostlinám i ovocným keřům a stromům. Tento miniaturní hmyz dokáže během několika málo dní zlikvidovat veškerou úrodu, proto je nutný rychlý zásah, aby nepřišla veškerá práce vniveč. Ale jak? Použít chemii? Rozhodně ne. Existují šetrnější metody, které nezmoří zahradu agresivními a zdraví nebezpečnými látkami. Navíc budete potřebovat pouze cibuli a česnek!

Škůdce číslo jedna

Soupeří se slimáky o pomyslnou první příčku ve hře o největšího škůdce zahrady. Mšice patří mezi členovce, jedná se polokřídlý hmyz, který se živí paraziticky na rostlinách, které poškozují. Sají z nich rostlinné šťávy a současně je infikují různými chorobami. Jejich útoku neodolají takřka žádné rostliny, přestože má tento hmyz na délku pouze 2–5 milimetrů. Mšice bývají různých barev od krémové přes zelenou až po šedivou. Jejich tělo je lehce protáhlé nebo kulaté se špičatým ocáskem.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozsáhlé kolonie mohou zlikvidovat vše

Mšice se mohou dostat na zahradu ze sousedních prostranství i ze zakoupených sazenic ze zahradnických školek. Existuje více než tři tisíce různých druhů mšic, rychle se rozšiřují a tvoří rozsáhlé kolonie. Vzhledem k tomu, že kousací aparát používají k sání rostlinných šťáv, nezůstanou na zahradě ušetřeny žádné rostliny, a dokonce ani keře nebo stromy. Nejraději ale parazitují na výhoncích, mladých listech a poupatech či květech. Prevence je proto namístě, pomůže jednoduše připravený postřik.

Doporučený článek:  Levandule působí proti nespavosti a bolesti

Postřik z cibule a česneku

V každém hobbymarketu prodávají přípravky proti mšicím, ale chemii je vhodné se na zahradě vyhnout. Pomůže obyčejná cibule a česnek. Postřik připravený z těchto dvou ingrediencí je efektivní a ekologický zároveň. Pro cibulový roztok stačí nakrájet 80 gramů cibule nadrobno a vařit po dobu 30 minut v 10 litrech vody. Po vychladnutí jej lze aplikovat pomocí rozprašovače na rostliny. Pro česnekový roztok se prolisuje 200 gramů česneku do 10 litrů vody a nechá se 24 hodin louhovat. Oba přípravky se používají bez dalšího ředění přímo na rostliny a působí preventivně i při zasažení mšicemi.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/control-aphids-onion-43022.html