Šetřit vodu se dá i bez omezování. Stačí vodovodní baterii opatřit drobným, ale velmi účinným zařízením

Perlátor je sice malé zařízení, ale dokáže výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti, a to o 15 -60 %. Tím výrazně ušetří i rodinný rozpočet. Jde o malé sítko, které namontujete na vodovodní baterii. K čemu toto zařízení slouží?

Jak funguje perlátor?

Nefunguje jako čistička vody. Zajišťuje jinou funkci, a to provzdušnění vody a usměrnění proudu. Hlavním úkolem perlátoru je nasytit vodu vzduchem. Když se vzduch smísí s vodou, vzniká silný proud vody. Tím, že v sobě má hodně vzduchu, ušetříme patrné množství vody. Přesto je proud dostatečně silný, abyste ho mohli používat, jak jste zvyklí. Může dokonce ulehčit mytí nebo oplachování. Dá se použít i u sprchových baterií, nejen v kuchyni. Jednoduché perlátory se dají přišroubovat na jakoukoliv baterii.

Doporučený článek:  Jedna role nestačí. Hliníkové fólie se vyplatí mít doma zásobu, pomůže nejen v kuchyni

Jak se o perlátor starat?

Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, je možné, že se vám bude časem tvořit na perlátoru vodní kámen. Ten může omezovat průtok vody a zařízení tím ztratí efektivitu. V takovém případě je důležité ho pravidelně čistit odvápňujícími prostředky. Může vám v tom pomoci o vodovodní baterie s funkcí rychlého odvápnění. V domácích podmínkách ale může dobře fungovat i vařící voda s octem. Pokud máte perlátor s kovovým sítem, může časem zrezivět. Vybírejte tedy přístroje od renomovaných výrobců, případně plastové. Při výběru pozor, na trhu je mnoho typů různé kvality a v různých cenových relacích. Pokud vyberete dobře, může vaší rodině ušetřit i 10000 litrů vody za rok!

Doporučený článek:  Ani málo, ani moc. Poskytnout orchideji ideální množství slunce může být oříšek

Jak správně vybrat?

Pokud již máte baterii bez perlátoru, můžete si ho koupit samostatně. Zaměřte se především na kvalitu, protože tato investice se vám vrátí. V případě, že teprve zařizujete koupelnu, můžete zvolit baterii s integrovaným perlátorem. Tím získáte jistotu, že bude do vaší koupelny pasovat a bude působit přirozeně a nenápadně.

Zdroj: https://www.savewatersavemoney.co.uk/water-efficiency-tips-advice/view/120/tap-aerators---how-do-they-work.html