Šetřit vodu se dá i bez omezování. Stačí vodovodní baterii opatřit drobným, ale velmi účinným zařízením

Perlátor je sice malé zařízení, ale dokáže výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti, a to o 15 -60 %. Tím výrazně ušetří i rodinný rozpočet. Jde o malé sítko, které namontujete na vodovodní baterii. K čemu toto zařízení slouží?

Jak funguje perlátor?

Nefunguje jako čistička vody. Zajišťuje jinou funkci, a to provzdušnění vody a usměrnění proudu. Hlavním úkolem perlátoru je nasytit vodu vzduchem. Když se vzduch smísí s vodou, vzniká silný proud vody. Tím, že v sobě má hodně vzduchu, ušetříme patrné množství vody. Přesto je proud dostatečně silný, abyste ho mohli používat, jak jste zvyklí. Může dokonce ulehčit mytí nebo oplachování. Dá se použít i u sprchových baterií, nejen v kuchyni. Jednoduché perlátory se dají přišroubovat na jakoukoliv baterii.

Jak se o perlátor starat?

Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, je možné, že se vám bude časem tvořit na perlátoru vodní kámen. Ten může omezovat průtok vody a zařízení tím ztratí efektivitu. V takovém případě je důležité ho pravidelně čistit odvápňujícími prostředky. Může vám v tom pomoci o vodovodní baterie s funkcí rychlého odvápnění. V domácích podmínkách ale může dobře fungovat i vařící voda s octem. Pokud máte perlátor s kovovým sítem, může časem zrezivět. Vybírejte tedy přístroje od renomovaných výrobců, případně plastové. Při výběru pozor, na trhu je mnoho typů různé kvality a v různých cenových relacích. Pokud vyberete dobře, může vaší rodině ušetřit i 10000 litrů vody za rok!

Jak správně vybrat?

Pokud již máte baterii bez perlátoru, můžete si ho koupit samostatně. Zaměřte se především na kvalitu, protože tato investice se vám vrátí. V případě, že teprve zařizujete koupelnu, můžete zvolit baterii s integrovaným perlátorem. Tím získáte jistotu, že bude do vaší koupelny pasovat a bude působit přirozeně a nenápadně.

Zdroj: https://www.savewatersavemoney.co.uk/water-efficiency-tips-advice/view/120/tap-aerators---how-do-they-work.html