Přírodní hnojiva prospějí rajčatům nejlépe. Hotová jsou během chvíle a jsou šetrná k zahradě

Pěstování rajčat patří mezi oblíbené činnosti. Péče o ně není nijak náročná, navíc mohou plodit velmi dlouho. Udělat si tak můžete nejen rajčatový salát, ale také kečup nebo protlaky, které pak můžete využívat po celý rok. Jak podpořit jejich růst a kvetení, aby bylo plodů co nejvíce? Základem je nejen zálivka, ale také kvalitní hnojivo.

Rajčata potřebují hodně živin a ochranu před houbami

Aby se rajčatům dařilo, nemusíte hned kupovat drahé prostředky na stříkání rostlin. Bohatě vám budou stačit prostředky, které najdete doma. Rostlinu musíte chránit především před houbovými chorobami, na která jsou rajčata náchylná. Pravidelnou činností by pak mělo být zalévání, které je velmi důležité. Přírodní tekutá hnojiva jsou nejlepší metodou, jak rajčatům dopřát, protože se dobře vstřebávají a živiny se k rostlině dostanou rychleji.

Doporučený článek:  Skvrnu od laku na nehty vyčistí aceton, parfém nebo deodorant

Použít můžete různé druhy hnojiva. Vhodné je například kvasnicové, které si uděláte z klasického čerstvého droždí. Kvasnice bojují s organismy, které mohou poškodit rostlinu, navíc obsahují i vitaminy skupiny B nebo draslík, které rajčata podpoří. Stačí smíchat 10 dkg droždí se sklenicí cukru, nechat dvě hodiny stát a potom nalít do 10 litrů vody. Odložte na celý týden a poté prostředek ještě nařeďte v poměru 1 : 10 a zalijte jím rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste například kopřivový hnůj

Jestli nemáte trpělivost na kvasnicové hnojivo, můžete vyzkoušet i kopřivové. To si snadno uděláte tak, že posbíráte čerstvou kopřivu ještě před jejím rozkvětem a také ji smícháte s vodou. Tento postup je velmi jednoduchý a navíc pak už stačí jen zalévat rajčata a máte hotovo. Díky kopřivám budou rajčata odolná vůči chorobám a budete mít o starost méně.

Doporučený článek:  3 koření, která nesmí chybět v jídelníčku žádného seniora: organismus udrží v nejlepší kondici

Rajčata můžete zalévat také hnojivem z přesličky. Budete potřebovat kilogram rostlin, ke kterému nalijte 10 litrů vody – vhodná je dešťová. Směs nechte v plastovém kbelíku 3–4 týdny, protože po tu dobu se bude fermentovat. Poté hnojivo smíchejte s vodou v poměru 1 : 4 a můžete začít používat.

Zdroj: https://gardening.org/best-homemade-tomato-fertilizers-for-every-growth-stage/