Krásné šperky rozzáří každou ženu. O jejich dokonalý lesk je ale nutné správně pečovat

Šperky se častým používáním snadno zašpiní. Vyčistit je už ale bývá obtížnější. Šperky bývají matné, zašedlé nebo zčernají. Přitom není třeba moc a můžete vašim šperkům vrátit původní krásu.

Rozdělte si své šperky

Při čištění šperků si musíte dávat pozor, které čím myjete. Například zlaté šperky bez kamínků, jako například snubní prsteny, řetízky a náramky, můžete mýt hadříkem namočeným v pivu. Tak je zbavíte nečistot, a pokud jim chcete dodat lesk, posypte je jedlou sodou. Následně je trošku pokapejte octem a nechte chvíli působit. Pak už jen šperky důkladně omyjte. Takový postup je vhodný také pro šperky s kamínky, protože nepoškodí lepidlo, které je drží na špercích připevněné.

Doporučený článek:  Mulčování kartonovými krabicemi podpoří rostliny v růstu a zredukuje plevel

Jako další můžete vyzkoušet tekutý amoniak. Starou misku, kterou již nebudete používat, vyložte alobalem. Naplňte ji horkou vodou a přidejte prášek na praní bez chlóru. Namočte šperky do roztoku. Nechte minutu působit a poté šperky vyjměte. Následně si připravte teplou vodu, do které přidáte amoniak v poměru 1 : 2. Do tohoto roztoku znovu ponořte šperky a nechte pár minut působit. Potom šperky vyjměte a osušte je hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro někoho odpad, pro jiného čistidlo

Stříbrné šperky můžete vyčistit v bramborové vodě. Stačí, když po uvaření a vyjmutí brambor namočíte do ještě horké vody stříbrné šperky a necháte je tam asi hodinu. Potom je jen opláchněte a osušte. Na stříbrné šperky můžete použít i jedlou sodu. Do 1/4 šálku nasypte sodu a přidejte dvě polévkové lžíce vody. Dobře promíchejte a do této směsi si namáčejte houbu, se kterou následně čistěte šperky. Pro lepší efekt můžete sodu nechat i chvíli působit. A znovu jen opláchněte a osušte.

Doporučený článek:  Mšice na zahradě vyřeší obyčejné mléko. Postřik v ranních hodinách přinese nejlepší výsledky

Pokud máte šperky s malými kamínky nebo drahými kameny a zdá se vám, že ztratily svůj původní lesk, použijte na ně zubní pastu. Možná to pro vás bude překvapení, ale zubní pasta jim dokáže krásně navrátit lesk. Stačí, když nanesete pastu na starý zubní kartáček a budete drhnout šperky. Pastu můžete nechat i déle působit. Účinek by však měl být okamžitý. Po vyčištění šperky opláchněte teplou vodou a řádně vysušte. Jejich znovu nabytý lesk vás jistě příjemně překvapí.

Zdroj: https://www.byrdie.com/how-to-clean-jewelry-tips-guide-5185254