Dýňová polévka nebo kompot už nikoho neuchvátí. Vyzkoušejte dýni syrovou, spousta vitaminů za to stojí

Dýně patří mezi vyloženě podzimní potraviny, protože právě v tomto období jich najdeme nejvíce nejen na zahradách, ale také v obchodech. Dýní existuje spousta druhů, ale pouze některé se dají konzumovat také syrové. Hodit se budou do zeleninových salátů nebo smoothie nápojů, ale využít ji můžete také k výrobě bramborové kaše nebo hranolků. Které dýně si můžete dát i syrové?

Dýně má spoustu vitaminů a minerálů

Už léta se diskutuje o tom, jestli je dýně ovoce, nebo zelenina. Laici mají jasno, většina kuchařek o dýni říká, že je to zelenina. Z biologického hlediska se jedná o bobule. Na světě najdeme až 22 druhů dýní, lišit se budou nejen chutí, ale také tvarem nebo barvou. Právě některé z nich si můžete dát i syrové – máslovou dýni nebo Hokkaido.

Doporučený článek:  Vypěstovat si domácí brambory můžeme i na malém balkóně

Dýně je bohatá na spoustu vitaminů a dalších prospěšných látek, které naše tělo potřebuje. Vitaminy A, B nebo C jsou pro zdraví nezbytné, v dýni najdeme také draslík nebo fosfor. Dýně jsou vhodné například k výrobě domácích pleťových masek. A jak poznáte právě máslovou nebo Hokkaido dýni?

Zdroj obrázku: Freepik

Dýně můžete jíst syrové

Máslová dýně bude mít nasládlou chuť, hodí se nejen ke svačině, ale také do salátů. V kombinaci s jinou zeleninou bude chutnat báječně. Má křupavou dužinu a hodí se k jablku, petrželi nebo dalším bylinkám. Je to běžná surovina do jídel, které se vaří z jednoho hrnce. Můžete ji nakrájet a přidat do hotového pokrmu.

Doporučený článek:  Doma vyrobené tablety do myčky šetří přírodu i peněženku

Hokkaido dýně je asi známější než máslová. Můžete ji sníst syrovou, ale také si ji uvařit. Hodí se na výrobu těstovin nebo bramborové kaše. Díky své chuti se hodí také do veganských jídel. Hokkaido vynikne v zeleninových koktejlech. Je plná aktivních složek, ale také antioxidantů, které pomáhají našemu tělu bojovat se škodlivými látkami a dostat je snadněji ven z těla. Dýně skvěle funguje také na oči nebo pokožku.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-pumpkin