Pro čištění uší je vhodné použít speciální sprej nebo obyčejný ručník

Čištění uší je základní hygienickou činností. První volbou bývají vždy bavlněné tyčinky do ucha. Problém je v tom, že i když je máme skoro všichni doma, málo lidí ví, jak je používat. Otorinolaryngologové už léta pozorují chyby a varují před jejich důsledky.

Co je to ušní maz

Je to látka vylučovaná ve vnějším sluchovém kanálu člověka a mnoha dalších savců. Za své jméno vděčí své viskózní konzistenci. Skládá se z odumřelých buněk kůže, vlasů a sekretů kapilárních a mazových žláz. Ušní maz nabývá barvu od bílé přes žlutou až žlutohnědou. Někteří ho produkují více, hlavně u starších lidí se stává těžším a sušším. Jeho přítomnost není znakem špatné hygieny, ale zdravých uší.

Doporučený článek:  Liché ponožky jsou jako stvořené pro kreativní tvoření. Snadno z nich vykouzlíte pouzdro nebo hračku

Ušní maz se pokládá za nevýznamný prvek, vykonává však mnohé důležité funkce. Ušní maz v uchu je jakási přirozená bariéra, která zabraňuje tomu, aby nečistoty, prach a bakterie vstoupily do hlubších částí ucha. Slouží také jako přírodní zvlhčovač, který zabraňuje vysychání pokožky uvnitř ucha. Má také antifungální vlastnosti a zabraňuje zadržování vody v uchu. Je důležité vědět, že zdravé ucho se čistí samo. Ušní maz obvykle uniká ven žvýkáním a jinými pohyby čelisti.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy s hromaděním ušního mazu

Může se stát, že ušní maz se nahromadí a ucpe jedno nebo i obě uši. Může to být způsobeno například procesem stárnutí, škodlivými metodami odstraňování ušního mazu nebo jeho nadprodukcí. Jednou ze škodlivých metod odstraňování ušního mazu je čištění uší hůlkami. Nedoporučuje se vkládat si něco do ucha k čištění. Při tomto způsobu čištění nevidíme, co děláme, a může dojít k poškození ušního kanálku nebo bubínku.

Doporučený článek:  Cibulové slupky ochrání rostliny před škůdci a poskytnou jim důležité živiny

Tímto způsobem si můžete zatlačit ušní maz hlouběji do ucha, což pak ztěžuje jeho odstranění. Paliček se nemusíte vzdát úplně, pamatujte však na to, že se mají používat pouze k čištění vnějšího ušního boltce. Nejlepší je si po každé koupeli otřít vnější část ucha ručníkem. Někteří zase doporučují používat k čištění ucha speciální přípravky jako spreje a oleje. Ty rozpouští ušní maz a zabráňují tvorbě ušní zátky.

Zdroj: https://www.healthyhearing.com/report/47773-Swab-hearing-loss, https://medlineplus.gov/ency/article/000979.htm, https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/ear-wax, https://www.harleystreetent.com/blog/why-you-should-stop-using-cotton-buds-to-clean-your-ears, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-clean-your-ear