Pro odpuzení komárů můžeme využít tři tradiční bylinky

Rostliny jsou již dávno osvědčenou metodou používanou k odplašení komárů. Můžete si vybrat ze široké škály dostupných druhů, které účinně vyhánějí tyto nezvané hosty. Patří mezi ně například levandule, máta peprná nebo kocourník. To vše je způsobeno specifickou vůní esenciálních olejů, které tyto rostliny vylučují. Jsou vhodné pro výsadbu v zahradě, ale i na parapetu.

Účinné odplašení komárů

Máta peprná je bylina, která účinně odpuzuje komáry a chrání nás před nepříjemnými kousnutími. Patří k druhům víceletých rostlin a v přírodních podmínkách dosahuje výšky mezi 30 až 40 centimetry. Během letních měsíců kvete v malých růžových kvítcích, která rostou ve shlucích. Pro správný růst potřebuje polostinné místo, protože v případě nadměrného vystavení slunci se její listy spálí. Máta by se měla pravidelně zalévat, aby byl substrát vždy mírně vlhký. Tato rostlina vyžaduje humus a mírně alkalickou půdu, je vhodná pro výsadbu přímo v zemi, ale i květináči.

Doporučený článek:  Pecka z avokáda je stejně cenná jako samotný plod. Využít lze v kuchyni i pro krásu

Levandule úzkolistá je keř, který dosahuje výšky asi půl metru a upřednostňuje slunečná místa. Tato rostlina se nejlépe cítí v propustném substrátu s vysokým obsahem vápníku. Její květy rostou na koncích dlouhých tenkých stonků a obvykle nabývají fialovou nebo růžovou barvu, najít však můžeme i levanduli s bílými květy. Levandulové listy jsou zase stříbřitě šedé a úzké, často se používají pro kulinářské účely.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování levandule

Tento keř není náročný na pěstování a dobře snáší i sucho. Levandule bude ráda, když ji jednou ročně pohnojíte minerálním hnojivem. Může být pěstována v domácí zahradě nebo ji můžete umístit do většího květináče na terasu. Její krásná vůně je atraktivní pro včely a lidi, ale účinně vyžene komáry z vaší zahrady, balkonu či terasy. Další rostlinou v seznamu těch, které odhánějí komáry, je určitě rostlina s názvem catnip, jinak známá jako kocourník.

Doporučený článek:  Špinavé spáry snadno vyčistí domácí prostředky

Název nese podle vůně, která je podobná feromonům vylučovaným kočkami. Jeho vůně účinně odpuzuje komáry. Je to trvalka, která vytváří husté shluky květů a dosahuje výšky mezi 30–50 centimetry. Květenství se objevuje mezi květnem a zářím a je zbarveno do modré nebo fialové barvy. Preferuje sluneční polohy a jeho velkou výhodou je, že akceptuje jakýkoli druh půdy.

Zdroj: https://holtkamphvac.com/11-plants-herbs-that-naturally-repel-mosquitoes/