Proti mšicím fungují domácí prostředky z kuchyně

Pokud by někdo sestavil seznam nejnepříjemnějších škůdců, kteří drancují naše zahrady a pozemky, mšice určitě obsadí první příčku. Právě tito broučci se nemilosrdně živí našimi rostlinami, sají mízu a šíří houbové choroby, které nevyhnutelně vedou k úhynu rostlin. Navíc se rády stěhují z jednoho exempláře na druhý, takže dovedou napáchat velké škody.

Mšice se rychle šíří

Proti mšicím lze bojovat mnoha způsoby. Jedním z nich je octový sprej, který je levný, snadno se aplikuje a podle názorů odborníků je také velmi účinný. Mšice se objevují na stoncích a listech rostlin, ze kterých vysávají buněčnou mízu. Velmi často se objevují ve společnosti mravenců, jelikož tyto dva druhy spolu žijí ve vzájemné symbióze.

Doporučený článek:  Domácí tablety do myčky šetří peníze i přírodu. Využít je lze i netradičně

Pokud vaše rostliny napadly mšice, musíte okamžitě jednat. Pokud zareagujete příliš pozdě, mohly by se rozšířit a jejich likvidace už by byla téměř nemožná. Co tedy dělat, když mšice zpozorujeme? Mnoho lidí v tuto chvíli sáhne po chemických prostředcích dostupných v zahradnictvích a hobby obchodech. Ty ale nejsou ani levné, ani ekologické.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se mšic zbavit?

Mezi nejúčinnější domácí prostředky na mšice patří jedlá soda, droždí a mléko, ale také ocet. Právě tento přírodní konzervant pomůže zredukovat kolonii mšic, které nemilosrdně ničí úrodu. Proč zrovna ocet? Tajemstvím je kyselina octová. Tento univerzální potravinářský výrobek má tolik možností využití, že bychom je vyjmenovávali hodně dlouho. Je to nepostradatelný prostředek k odstranění vodního kamene, dezinfikování i hubení plísní.

Doporučený článek:  Vlhčené ubrousky přidané do pračky zbaví oblečení žmolků a chlupů

Ačkoliv se bez octa žádná domácnost a kuchyň při vaření neobejde, do svého repertoáru by ho měli zařadit i zahrádkáři. Stačí si z něj vyrobit postřik, který nás rázem zbaví problémů s přemnoženými mšicemi. Nalijte do lahve s rozprašovačem litr vody a přilijte 100 ml octa (nikdy ne obráceně). S tímto roztokem pak stříkejte rostliny podle potřeby, klidně i každý den.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html