Rybenky nejsou nebezpečné, nekoušou ani nešíří nemoci. Přesto je doma většinou nechceme a snažíme se jich zbavit, pokud se objeví. Naštěstí je to poměrně snadné. Rybenky jsou malý, pohyblivý hmyz, který připomíná rybu pokrytou stříbřitými šupinami. Nejlépe se jim daří v teple a vlhku, tedy v koupelně. Pokud se příliš rozmnoží, mohou se ale rozšířit i do ostatních místností.
Zbavte se vlhkosti
Důležitá je prevence. Po koupání nechte koupelnu vždy dobře vyvětrat. Pokud v ní nemáte okno, otevřete alespoň dveře. Mokré ručníky a koberce sušte na balkoně a na poličky si pořiďte speciální silikonový gel ve formě kuliček, který absorbuje vlhkost. Můžete použít i ty, které se přidávají k nejrůznějšímu zakoupenému zboží.
Rybenky se živí vším, co spadne na podlahu. Pochutnají si na drobkách, odumřelé kůži, spadaných vlasech, ale i kouscích papíru. Proto podlahy často uklízejte a vysávejte. Co je naopak odradí jsou určité vůně. Patří mezi ně například citrusy, levandule, eukalyptus a máta. Můžete si pořídit speciální aromaterapeutické svíčky nebo svícny.
Zkuste aromatické oleje
Do koupelny můžete umístit také roztok z půl šálku salicylalkoholu nebo octa a 10–15 kapek vybraného oleje. Zamíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Nastříkejte na místa, kde se rybenky nejčastěji vyskytují. Nezapomeňte na prasklinky, mezery nebo jiné úkryty, kde by mohly mít hnízdo. Kromě toho rozprašovač místnost provoní svěží vůní.
Rybenky se v kuchyni vyskytují málokdy, je ale lepší být na ně připravený. Na police rozmístěte koření, které jim příliš nevoní. Patří mezi něj rozmarýn, hřebíček nebo skořice. Odradit je můžete i šalvějí, která se dá pěstovat v květináči, případně nasušit a přidávat do různých jídel. Pytlíčky se sušeným kořením můžete rozvěsit všude po místnosti, ideálně nízko u podlahy a podél krycích lišt nebo spár.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish