Jód pomůže rostlinám bojovat proti chorobám a plísním

Jód je snadno dostupný nejen v lékárnách, ale patří mezi oblíbenou dezinfekci, kterou najdete především ve své kuchyni. Jód se hodí na hodně věcí, ale můžete si ho s sebou vzít také na zahradu, kde zastane některé činnosti. Zahradníci by si na něj měli posvítit, protože dokáže ochránit rostliny před hnilobou nebo chorobami. Pokud začnete na zahradě používat jód, můžete si být jistí, že budete mít zahradu rozkvetlou každý rok.

Jak ho použít, abyste rostlinám neublížili?

Jód můžete snadno sehnat v lékárnách, a to bez lékařského předpisu. Stojí jen pár korun, a proto je to vhodný přípravek právě na zahradu. Můžete ho navíc využít jen malé množství, a tím pádem ještě více ušetříte. Můžete ho považovat za velmi kvalitní hnojivo nebo ochranný prostředek na rostliny. Jak ho ale používat bezpečně, abyste rostlinám naopak neublížili?

Doporučený článek:  Mazlíčci potřebují během zimy udržet v teple. Dny doma zpestří zábavné aktivity

Jód obsahuje zemina, do které květiny sázíte. Bez něho by rostliny nerostly správně. Pokud ho mají nedostatek, projeví se to několika příznaky, které byste neměli ignorovat. Jód má také dezinfekční vlastnosti, protože bojuje proti plísním a dalším chorobám, které mohou rostliny snadno napadnout. S příchodem jara je nejvyšší čas začít se svou zahradou něco dělat. Nové sazenice budou potřebovat kvalitní půdu k tomu, aby rostliny měly tu nejlepší péči.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí jódové hnojivo se nesnese s listy a stonky rostliny

Pozor si dávejte zejména na listy a stonky, které může jód poškodit. Proto takové hnojivo používejte vyloženě do půdy. Pokud jde o sazenice, stačí jen kapku jódu zředit ve třech litrech vody a máte hotovo. Rostlinku zalévejte opatrně. Můžete ho použít také jako lék na plísně a choroby, které napadají rostliny. Okrasné keře, ovocné stromy nebo dekorativní rostliny mohou trpět různými chorobami, před kterými je potřeba je chránit.

Doporučený článek:  Drahý zázvor nechte klidně ležet v obchodě. Ten nejlepší si snadno vypěstujete

Moučnivka se může objevit na listech nebo stoncích rostliny. Rostlina pak zežloutne, objeví se hnědé skvrny a květina zemře. Právě jód tomu ale může zabránit, stačí si připravit roztok, kterým budete o rostlinu pečovat. 20 kapek jódu rozpusťte v deseti litrech vody a litru odstředěného mléka. Nalijte do rozprašovače a postříkejte roztokem rostliny. Používejte ho jednou za dva týdny a rostliny se budou cítit velmi dobře.

Zdroj: https://www.handimania.com/garden/uses-of-iodine-in-the-garden.html