Chladné počasí není příjemné. Ale pokud jde o roztoče, tak velké mrazy můžeme využít i k něčemu užitečnému. Zkuste dát na mráz peřiny a polštáře. Uděláte tím hodně pro své zdraví.
Co jsou roztoči?
Jde o živočichy z řádu pavoukovců. Mnoho lidí trpí alergií na roztoče a jejich výměšky, proto pro ně mohou představovat zdravotní riziko. Vyskytují se hojně v našich domácnostech. Jsou ukryti v matracích, plyšových hračkách, především ale v lůžkovinách, kde způsobují největší potíže. Živí se především kožnímu šupinami, plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. Dokáží přežít i několik týdnů.
Ložní prádlo přes noc na mráz
Problém je, že abychom se roztočů zbavili, je potřeba nechat ložní prádlo v dostatečném mrazu velmi dlouho dobu, nejlépe přes noc. Nejúčinnější je teplota -20 stupňů Celsia a méně, a to na minimálně 12 hodin. Jde o ekologickou možnost, jak se roztočů zbavit, ale může to být komplikované. Pozor, roztoče lze najít i v kobercích. Můžeme je dát také přes noc na mráz a ráno vyklepat.
Co dělat, když není mráz?
Pokud není mráz, můžeme nám na menší předměty použít mrazák a na jiné zase vysavač. Jelikož se roztoči vyskytují i v dětských hračkách, nejčastěji jde o plyšové hračky, může to být problém. Jsou hračky, které bychom praním zničili. Ale můžeme je na 12 hodin dát do mrazáku a následně vyluxovat, abychom odstranili exkrementy roztočů a jejich skořápky. Je dobré mít k dispozici vysavač s filtrem a speciální přípravek proti roztočům a můžeme se pustit do boje. Abyste s nimi nemuseli příliš často bojovat, perte prostěradla a povlečení ve vodě nad 60 stupňů a snažte se v domácnosti udržet vlhkost pod 55 %. Mezi další preventivní opatření zařaďte časté větrání a místnosti nepřetápějte. Vyšší teplota roztočům svědčí a jakmile budete mít doma okolo 26 stupňů Celsia, bude se jim u vás dařit.
Zdroj: https://www.nourluxury.com/blogs/news/how-to-get-rid-dust-mites