Rybenky nepohrdnou knížkami ani oblečením. Z domova je vyžene především čistota

Jejich revírem bývá koupelna, ale mohou se objevovat také v kuchyni nebo ve skříni, kde si pochutnávají na knihách. Při jejich přemnožení hrozí, že se pustí i do oblečení nebo tapet. Sice nejsou člověku nebezpečné, ale doma po nich nikdo netouží. Řeč je o malých stříbrných rybičkách, rybenkách, které se mrštně pohybují po podlaze, když se v koupelně rozsvítí. Jak se těchto tvorů zbavit rychle a efektivně?

Rybenka domácí

Rybenka neboli stříbrná rybka nebo rybička je bezkřídlý hmyz s protáhlým tělem, které pokrývá stříbrné šupinky. Připomínají skutečné miniaturní rybičky nejen vzhledem, ale také se rychle pohybují, jako by plavaly. Nejčastěji je jejich útočištěm koupelna, vlhké kouty nebo místa, kde mohou nalézt potravu. Živí se drobky, papírem i látkami, takže není překvapením, že se mohou usídlit v šatně nebo přímo v knihovně. To jistě nepotěší zarputilé čtenáře. K tomu nezáleží, zda bydlíte na venkově, ve městě, v novostavbě, nebo v činžáku, rybenky se objevují všude. A jak na tyto malé tvory, které nelze běžným způsobem pochytat?

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na rybenky

Rybenky milují vlhko a teplo, první metodou, kterou je dobré vyzkoušet, je začít dostatečně větrat a snížit teplotu v místnosti na 15 °C. Pomocí otevřeného okna nebo dveří vznikne průvan a odvětrá se vlhkost, takže je možné, že rybenky zmizí samy. Samozřejmostí je dokonale vytřít podlahu a použít pro očistu také domácích dezinfekčních prostředků, aby se rybenky nevrátily rychle zpátky. Obdobně je nutné zasáhnout v kuchyni, kde se musí veškeré povrchy otřít a vydezinfikovat. Pomůže i uskladnění různých druhů potravin do jednotlivých krabiček a uzavíratelných nádob.

Úklid a vůně

Co dalšího pomůže v domácnosti od rybenek? Rozhodně pravidelné vynášení odpadkového koše a vytírání podlahy, aby rybenky neměly možnost získat potravu. Časté větrání je základem pro snížení vlhkosti, k tomu pomůže interiér provonět citronovou vůní, případně pořídit do kuchyně aromatické provensálské bylinky. Do šaten a šatních skříní se pak doporučuje zavěsit sáčky se sušeným bobkovým listem nebo levandulí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish