Rybíz je ovoce, které zpracovávali a konzumovali již naši předci. Rybíz je pokladnicí vitamínů a minerálních prvků. Tato rostlina je velmi nenáročná na pěstování, má vysokou toleranci k většině druhů půdy a pěstování tak není složité. Existují tři základní druhy rybízu, a to červený, černý a bílý. Tyto rybízy se liší barvou, jemně i chutí a složením vitamínů. Ačkoli je pěstování nenáročné, i tyto keře mohou být napadeny některými plísněmi a bakteriemi. Jak jednoduše rozeznat příznaky choroby a jak zabránit uhynutí rostliny?
Choroby rybízu
Nejhorší pro pěstitele je, když zjistí, že je keř napaden chorobou těsně před sklizní ovoce. Proto bychom ovocné keře měli pozorovat i během vegetace. Jaké jsou nejvíce znepokojující signály právě u rybízu? Kontrolovat by se měly listy, stonky, květy i plody. Na různých částech rybízu totiž můžeme zpozorovat nepatrné známky poškození, a tím včas odhalit chorobu.
Antraknóza rybízu
Jinak je známá také jako opad listů rybízu a jedná se o houbové onemocnění. Houbovým chorobám vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje v období od května do července, hlavně když jsou tyto měsíce deštivé s teplotou od 16 do 20 stupňů Celsia. Mezi první příznaky této choroby patří drobné hnědé skvrny na listech a následné opadávání listů.
Kyreta listů rybízu
Zde se jedná o chorobu postihující hlavně červené odrůdy rybízu. Na listech se začne objevovat mozaika žlutých skvrn. Další fáze této choroby je deformace listů do tvaru lžíce. Tato nákaza se často objevuje na pozemcích, kde se pěstují také maliny. Virus ničí úrodu a velmi snadno a rychle se šíří. U objevení příznaků této choroby se doporučuje nepoužívat stejné zahradnické nářadí na více rostlin a také častá dezinfekce těchto nástrojů.
Zdroj: https://extension.psu.edu/disease-descriptions-for-gooseberries-and-currants