S psími mazlíčky si přejeme zůstat co nejdéle. Některá plemena se dožívají opravdu vysokého věku

Rozhodujete se mezi některými plemeny psů a netušíte, jakého věku se mohou dožít? Nezáleží to samozřejmě pouze na rase, ale také na tom, jak se o daného psa budete starat. Kvalitní péčí mu můžete zajistit dlouhý život, ve kterém bude žít šťastně. Péči, kterou mu věnujete, vám stokrát vrátí. Mezi jakými plemeny vybírat?

Jaké plemeno si vybrat, pokud chcete kamaráda na dlouhé roky?

Vědci už dlouho zkoumají, jaké rasy se dožívají dlouhého věku. Záleží to nejen na velikosti plemene, ale také na našich možnostech. Pokud psovi budete dopřávat kvalitní stravu, starat se o jeho tělo, budete s ním často venku a vycvičíte ho, určitě ho budete mít po svém boku klidně i 15 let. Samozřejmě záleží také na tom, jestli máte psa s rodokmenem, nebo jste ho zachránili z útulku.

Doporučený článek:  Používání plynového sporáku může způsobit řadu zdravotních potíží. Vědci přišli se znepokojivou zprávou

Výzkumníci se rozhodli porovnat několik desítek plemen, aby zjistili, které se dožije vyššího věku. Do studie bylo zapojeno na 30 000 psů. Vyšlo najevo, že největší šanci na dlouhý život mají plemena Jack Russell teriér a border kolie. Obě plemena se mohou dožít až 13 let věku, při správné péči to může být ještě o něco déle.

Zdroj obrázku: Freepik

Buldočci se dožívají mnohem menšího věku

Na druhém konci tohoto seznamu se pak umístili francouzští buldoci, kteří se průměrně dožívají pouze pěti let věku. Poté tu jsou angličtí buldoci nebo ti američtí. Všechna tato plemena nemají naději dožít se vysokého věku a umírají ve věku kolem 8 let. Proč se ale právě tito psi nedožívají tak dlouhého věku jako jiná plemena? Je to dané tím, jakou mají postavu. Na čem ale závisí délka psího života?

Doporučený článek:  Poklad mezi oleji a cenný lék: kokosový olej působí výjimečně nejen při Alzheimerově chorobě

Rozhodně se vyplatí sledovat psí rodokmen, pokud víte, jaké plemeno kupujete, můžete si být jistí, že vás nepřekvapí nemoci nebo problémy se zdravím. Vliv na délku života pak může mít také kastrace. Rozdíly jsou i mezi fenami a psy. Bez ohledu na plemeno se ale vyplatí věnovat psovi dostatek lásky. Nezapomínejte na pravidelnou hygienu, očkování a prohlídky u veterináře.

Zdroj: https://paradepets.com/dogs/longest-living-dog-breeds