Sednout si doma v džínách je hazard se zdravím. Co se na oblečení nachází, vyrazí dech

Do tepláků hned po příchodu domů? Někteří lidé mají pocit, že převlékání do domácích oděvů hned po příchodu z práce je svým způsobem dehonestující. Teplákové soupravy považují za ponižující oblečení, které se hodí leda na sport. Proč je zdravé se převlékat do domácího oblečení? Především kvůli bakteriím, virům a dalším patogenům, které ulpívají na látkách a mohou se dostat do bytového textilu nebo lůžkovin.

Nezvaní hosté v posteli

Jsou hosté, které jistě nikdo nepřivítá s otevřenou náručí. Jedná se o bakterie, viry, prachové roztoče a další patogeny, které si každý přináší domů z venkovního prostředí, z kanceláří, z továren, ze školy i z nejbližšího obchodu. Stačí pak jediné, usednout v džínách do postele. Zdraví škodlivé organismy pak mohou způsobit rozvoj infekcí nebo alergických reakcí, taktéž akné na obličeji. Proč vzít tepláky na milost a převlékat se hned po příchodu domů?

Zdroj obrázku: Freepik

Umyté ruce a domácí oblečení

Co by měli všichni udělat po příchodu domů? První kroky by měly vést do koupelny. Čisté ruce umyté mýdlem a teplou vodou jsou základní prevencí pro eliminaci virových nebo bakteriálních nákaz. Obdobně se mohou dostat nežádoucí organismy na ruce po dotyku bankovek, madel ve veřejné dopravě, zábradlí nebo tlačítek u výtahu. Ruce by si měla umýt také návštěva. Proč je mytí rukou a převlékání oděvů natolik důležité? Na tyto otázky odpovídá výzkum Newyorské univerzity.

Doporučený článek:  Vatové tyčinky mohou být při čištění uší nebezpečné!

Fekální bakterie i vaginální kvasinky

Co se skrývá v oblečení, které je celodenně nošené? Doktor Philip Tierno, ředitel mikrobiologického a imunologického ústavu na New York University, svými výsledky studie zaměřené na choroboplodné zárodky doslova šokoval. Na oblečení se nenašly jen běžné bacily, bakterie a viry, ale také fekální bakterie. Kromě výkalů, které se dostaly na svrchní oblečení nemytýma rukama, se prokázala přítomnost respiračních sekretů a kožní flóry. Na dámské halence z hedvábné látky se nacházely vaginální a kvasinkové organismy. I z těchto důvodů doporučuje doktor Tierno prát nově zakoupené oblečení, nehledě na prodejce totiž jakékoli oblečení může obsahovat nebezpečné patogeny.

Zdroj: https://med.nyu.edu/faculty/philip-m-tierno, https://www.scribd.com/book/224455859/The-Secret-Life-of-Germs-Observations-and-Lessons-from-a-Microbe-Hunter, https://www.cdc.gov/handwashing/show-me-the-science-handwashing.html, https://globalnews.ca/news/107083/no-harmful-bacteria-found-in-jeans-not-washed-for-15-months-study/, https://www.healthline.com/health-news/change-clothes-to-get-rid-of-germs, https://www.self.com/story/outside-clothes-inside-furniture, https://www.medicaldaily.com/laundry-bacteria-could-be-your-clean-clothes-ways-reduce-germ-growth-your-wash-253557