
Zdroj obrázku: Freepik
Úspora vody by nás měla zajímat nejen v létě, kdy často slýcháme o riziku sucha. Změn návyků na ekologičtější a zároveň hospodárnější lze zavést kdykoliv. Pitná voda je jedním z nejcennějších zdrojů, přesto se jí v domácnostech denně plýtvá, čemuž by se dalo snadno předejít. Jak vodou šetřit? Existuje několik jednoduchých kroků.
Koupel jen občas
Patříte mezi příznivce dlouhých relaxačních koupelí ve vaně naplněné po okraj horkou vodou a oblíbenou kosmetikou? Pak vězte, že při sprchování je spotřeba vody a energie daleko nižší. Ušetříte také spoustu času, když se budete jen sprchovat. Pokud se ale vany nedokážete vzdát, dopřávejte si ji pouze občas a nenapouštějte ji úplně plnou.
Stále existují lidé, kteří při čištění zubů nezavírají vodovodní kohoutek. Během dvou až tří minut ale kohoutkem proteče asi 15 litrů čisté vody. Vodu vypínejte i při holení, aplikaci sprchového gelu nebo šamponu, ale i při mytí rukou mýdlem. Pračku a myčku zapínejte až při jejich úplném zaplnění, a pokud je to možné, zvolte režim eco. Pokud nemáte myčku, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale napusťte vodu do dřezu a poté ho jen opláchněte.

Pozor na zbytečné splachování
Používejte toaletu jen k jejímu účelu. Vhazováním zbytků jídla, nedopalků, vlasů nebo vatových tamponů můžete nejen ucpat potrubí, ale také tím instinktivně stiskáváte splachovací tlačítko více, než je třeba. Ke splachování můžete použít i vodu z mytí rukou nebo z koupele, dešťová voda se dá zase využít na zalévání.
Máte doma kapající vodovodní baterie, ale stále jste se nedonutili k jejich výměně? Netěsnící kohoutky a splachovací nádržky jsou další cestou, kterou zbytečně uniká voda z bytu a peníze z peněženky. Pravidelně kontrolujte stav všech zařízení a závady okamžitě odstraňte buď sami, nebo s pomocí odborníka. Pokud to z nějakého důvodu není ihned možné, postavte pod kapající kohoutek nádobu a vodu využijte k dalším účelům.
Zdroj: https://www.americanrivers.org/rivers/discover-your-river/top-10-ways-for-you-to-save-water-at-home/