Proti plísni funguje peroxid vodíku, ocet a mořská sůl

Pokud si všimnete toho, že se na stěnách vašeho domu začala tvořit plíseň, začněte okamžitě jednat. Vdechování plísňových spor je zdraví nebezpečné a způsobuje dýchací obtíže. Než sáhnete po chemických prostředcích, které by vás mohly dráždit, vyzkoušejte domácí přípravky na odstranění plísní ze zdí.

Nejvíce ohrožené jsou vlhké místnosti

Plísně se nejčastěji vyskytují v kuchyni a koupelně, protože právě zde dochází k nejvyšší koncentraci vlhkosti a špatné cirkulaci vzduchu. Tento problém může navíc zhoršit špatně fungující ventilace, která by se měla pravidelně čistit. Vdechovaná plíseň poškozuje dýchací ústrojí a může způsobovat silné alergické reakce.

Doporučený článek:  Připálený plech vyčistí jedlá soda, peroxid nebo citrón

Účinným prostředkem proti plísním je peroxid vodíku. Jeho aplikace je velmi jednoduchá, nejlépe bude fungovat přípravek ve spreji. Nastříkejte ho na povrch pokrytý plísněmi a nechte půl hodiny působit. Po uplynutí této doby pomocí nože seškrábněte plíseň a poté otřete vlhkým hadříkem. Dalším univerzálním prostředkem je jedlá soda. Ta navíc účinně odstraňuje nepříjemný zatuchlý zápach. Jedlou sodu smíchejte s vodou v poměru 1 : 2, dokud nevznikne pasta. Směs naneste na stěny a nechte půl hodiny působit.

Doporučený článek:  Proti slimákům v zahradě lze bojovat jedlou sodou nebo pivem
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet a mořská sůl

Účinným prostředkem v boji proti plísním je také ocet. Je to ekologický a levný prostředek, který jistě najdeme v každé domácnosti. Smíchejte ho s vodou v poměru 1 : 2 a nalijte do rozprašovače. Směs rovnoměrně nastříkejte na plesnivý povrch a nechte čtvrt hodiny působit. Nezapomeňte otevřít okna a dveře, protože vůně octa je velmi intenzivní. Nakonec stěny otřete vlhkým hadříkem.

Mořská sůl je díky svým protiplísňovým vlastnostem dalším skvělým prostředkem. Sůl navíc důkladně vydezinfikuje celý povrch a absorbuje vlhkost, což je velká výhoda zejména v uzavřených místnostech. Pět lžic mořské soli smíchejte s kbelíkem vody a pomocí hadříku rozetřete po stěně pokryté plísní. Nechte několik minut působit a nakonec otřete dosucha.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/home/2021/11/19/how-to-remove-mold-walls/