Skvrny od vodního kamene vyčistí suroviny z kuchyně

Máte problém s bílými skvrnkami, které se objevují na kohoutku v koupelně i v kuchyni, na umyvadle, WC či kávovaru? Pokud ano, zdá se, že máte tvrdou vodu. Skvrny od vodního kamene jsou způsobeny přítomností minerálů, které zbyly po odpaření vody. Pokud se o jejich odstranění včas nepostaráme, mohou se stát nechtěnou a velmi odolnou „ozdobou“ našeho interiéru. Naštěstí není odstranění těchto skvrn vůbec složité. Stačí následovat naše tipy.

Univerzální pomocník ze spíže

Jak nejlépe začít? Přípravou správného vybavení: gumové rukavice, ocet, láhev s rozprašovačem, kartáček na zuby, měkký hadřík a houba. Ocet je univerzální pomocník a dokáže odstranit skvrny z brýlí, vyleštit okna a stejně tak snadno odstraní skvrny od vodního kamene a různé usazeniny.

Zdroj obrázku: Freepik

Než začnete s mytím, navlékněte si gumové rukavice a vytvořte si domácí čisticí přípravek na bázi lihového octa a vody. Stačí smíchat stejné množství vody a octa a nalít do lahve s rozprašovačem. Nastříkejte směs na celý povrch pokrytý skvrnami od tvrdé vody a nechte chvíli působit. Poté setřete buď hadříkem, houbou, nebo kartáčkem. Záleží na odolnosti skvrn.

S odolnými skvrnami zatočí soda

Pokud jsou skvrny tak odolné, že ani drhnutí nepomůže, zkuste jinou metodu. Nalijte lihový ocet do malé misky a přidejte sodu bikarbonu v takovém množství, aby se vytvořila pasta. Do vzniklé pasty ponořte kartáček na zuby a vydrhněte znečištěné povrchy. Tentokrát by skvrny měly zmizet. Po odstranění poslední nečistoty omyjte povrch houbou namočenou ve vodě. Nakonec jej otřete suchým měkkým hadříkem. Vyčistěte povrch velmi důkladně, jinak se skvrny zase brzy objeví.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mohu zabránit vzniku skvrn od tvrdé vody?

Přetrvávajícím problémům se skvrnami od vodního kamene můžete zabránit pravidelnou péčí. Jak to udělat?

  1. Pamatujte, že čím častěji budete povrchy, na kterých se vytvářejí odolné skvrny a usazeniny, mýt, tím méně budou usazeniny odolné.
  2. Mějte vždy po ruce hadřík, abyste mohli kdykoli otřít kapky vody.
  3. Problémové oblasti jednou denně ošetřete přírodním čističem (postup viz výše).
Zdroj: https://www.hartwater.co.uk/blog/how-to-remove-limescale/