Pokud máte doma zvířata a děti, určitě nemáte dokonale čisté koberce. Jak zařídit, aby byly čisté a přitom nezatěžovat domácnost další spoustou chemikálií? Pokud se potýkáte s alergiemi, o to více pak musíte myslet na čistotu. Jak vám může pomoci v tomto případě jedlá soda?
Proč přírodně, a ne pomocí chemie?
Lidé se odjakživa snažili využívat v domácnosti přírodní prostředky. A dělá se to stále, a to i z důvodů, že chemikálie mohou mít negativní dopad na lidské zdraví. Způsobují alergické reakce, bolesti hlavy, dušnost. Dalším důvodem je životní prostředí, protože chemikálií okolo máme hodně i tak. Je možné využít profesionální čistíc služby, ale pokud to můžeme zvládnout vlastními silami a máme po ruce dostatek jedlé sody, tak se to nevyplatí.
Jak na to?
Co dělat, když se vám na koberec vylije víno, čaj, nebo káva? Samozřejmě platí, že čím rychleji zareagujeme, tím lépe se nám podaří skvrnu vyčistit. Nejprve na skvrnu nalijte ocet. Nechte 20-30 minut působit a následně nasypte větší množství jedlé sody a přilejte ještě trochu octa. Nechte odležet co nejdéle, minimálně ale půl hodiny. Nakonec tuto směs setřete čistým hadříkem a vysajte.
Jak využít jedlou sodu v průběžné péči o koberce
Ačkoliv koberce pravidelně luxujete, pokud to nestačí a chcete udělat víc, jedlá soda vám může být užitečným pomocníkem. Nejprve koberec důkladně vysajte, jak jste zvyklí. Poté nasypte jednou rovnoměrně jedlou sodu po celé ploše koberce. Můžete ji nechat působit přes noc, minimálně ale několik hodin. Přes noc, v době, kdy koberec nikdo nepoužívá, je to nejpraktičtější. Pak koberec znovu důkladně vysajte, tak, aby na něm žádná soda nezbyla. Nejen, že koberec bude čistý, ale bude i vydezinfikovaný a jedlá soda také vytáhne nežádoucí pachy. Na první pohled uvidíte ten rozdíl a budete chtít tuto proceduru brzy zopakovat!
Zdroj: https://www.cleanchoicemd.com/blog/how-to-use-baking-soda-as-a-carpet-cleaner