Mnoho lidí si začátek dne bez šálku čaje či kávy nedovede vůbec představit. Jsou ovšem tyto návyky pro tělo zdravé? Studie ukazují, že ne všechny nápoje jsou na lačný žaludek vhodné. Některé mají špatný vliv na trávicí systém, jiné zase způsobují pálení žáhy. Co tedy pít a co nepít, když jsme se nestihli ještě najíst?
Šumivé nápoje
Slazené a ochucené minerálky a sodovky rychle zaženou žízeň, ale určitě nejsou vhodné do prázdného žaludku. Obsahují totiž velké množství cukru, který zbytečně na začátku dne zatěžuje slinivku a játra. Také se nám po těchto nápojích kazí sklovina zubů. Oxid uhličitý obsažený v těchto nápojích způsobuje často nevolnost a plynatost.
Citrusová šťáva
Mnohdy ve filmech vidíme, že k luxusní snídani v hotelu patří čerstvě vymačkané pomeranče. Pravda je ovšem trošku jiná. Tyto šťávy na lačný žaludek působí velmi dráždivě. Někdy se objevují také kyselé refluxy a zažívací potíže. Více prospěšné jsou tyto nápoje zředěné s vodou v poměru 1 : 1.
Káva
Na lačný žaludek se káva také nedoporučuje. Za prvé tento nápoj zvyšuje množství kortizolu v krvi a za druhé dráždí stěny našeho žaludku. Kvůli vysokému obsahu kortizolu v krvi se můžeme cítit velmi podrážděně.
Čaj
Je rozdíl, jaký čaj si připravujete. Pokud se jedná o bylinný nálev nebo obyčejný ovocný čaj, určitě tím své zdraví nijak nepoškozujete. Pokud si ale připravujete pravý zelený nebo černý čaj, měli byste být opatrní. Tyto čaje totiž působí močopudně. Můžete tak své tělo dehydratovat, a pokud si k čaji nedáte i sklenici vody, může se vám po ránu začít točit hlava. Velké množství čaje na lačný žaludek také může vést k narušení acidobazické rovnováhy žaludku.
Co je tedy nejvhodnější pít po ránu?
Na lačný žaludek se doporučuje vypít sklenici vody, popřípadě sklenici vody s vymačkaným citronem. Také nic nezkazíte tím, když si do vody přihodíte pár lístků máty, meduňky nebo si ji osladíte bezovým sirupem.
Zdroj: https://sg.theasianparent.com/drinks-avoid-morning