Skvrny z ovoce patří k nejodolnějším. Díky jednoduchým metodám ale zmizí beze stopy

Vychutnáváte si sladké borůvky a jedna vám spadne na vaši novou bílou košili. Nemusíte hned panikařit. I takové skvrny lze dokonale odstranit. Nejdůležitější je zareagovat hned.

Použijte osvědčené domácí léky

Pokud na skvrny použijete hned jedlou sodu, kuchyňskou sůl, ocet nebo citrónovou šťávu, šance, že na oblečení by zůstaly nějaké stopy, je skoro nulová. Kyselina citrónová je například výborná při boji s tmavými skvrnami z bobulovitého ovoce. Ve velké misce s vlažnou vodou rozpusťte balení kyseliny citrónové a namočte do tohoto roztoku oblečení alespoň na hodinu. Dle potřeb můžete oblečení nechat namočené i déle.

Doporučený článek:  Riziko kardiovaskulárních onemocnění sníží jedině změna životního stylu. Úprava jídelníčku prospěje celému tělu

S takovými skvrnami si výborně poradí i ocet. Pokud je skvrna čerstvá, stačí, když si připravíte roztok octa a vody v poměru 1 : 2. Pokud je skvrna zaschlá, musíte ji namočit v silnějším roztoku. Zkuste poměr octa a vody 1 : 1. Oblečení nechte namočené v roztoku několik hodin. Potom ho vyperte v pračce jako vždy. Po skvrnách nenajdete ani stopu.

Zdroj obrázku: Freepik

Sůl nad zlato

Jako nejlepší a okamžitá pomoc při skvrnách na oblečení se osvědčila obyčejná kuchyňská sůl. Výhodou takového odstraňování skvrn je také rychlost. Nemusíte si chystat žádné nádoby ani míchat žádné roztoky. Jednoduše stačí, když skvrnu namočíte ve vodě a následně ji nahrubo posypete solí. Můžete zkusit použít i jedlou sodu. Sůl nechte nějakou dobu působit a poté ji smyjte vodou. Takto ošetřené oblečení je dobré i klasicky vyprat v pračce.

Doporučený článek:  Samička klíštěte dokáže naklást až 1000 vajec najednou. Přesto jejich hnízda nelze spatřit

Pokud je tkanina bílá, můžete ji vybělit bělidlem. Nebo přidejte přímo do pračky krystalickou sůl. Ta krásně rozzáří vaše bílé oblečení. Zrádné mohou být skvrny z jablek nebo hrušek. Ty zpočátku není vidět, ale později mohou na vašem oblečení způsobit nepěkné fleky. Takže i málo potřísněné oblečení je vhodné očistit jednou z předchozích metod. Samozřejmě že skvrnám se v normálním životě nevyhnete. Hlavně u dětí je takový úkol přímo nemožný. Pokud se na vašem oblečení objeví zvláště odolná skvrna, zkuste sáhnout po speciálním čisticím prostředku, který můžete běžně koupit v drogeriích.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/10-quick-tips-for-removing-stains-from-clothing.htm