Spálení od slunce není příjemné nikomu. Většina lidí si ale myslí, že jde jen o krátkodobou bolest a zarudnutí. Opak je pravdou, protože spálení od slunce je velmi nebezpečné. Možná ne ihned, ale za pár let se můžete potýkat s velmi nepříjemnými následky špatné péče o pokožku. Co může slunce způsobit a jak postupovat v krizové situaci?
Kdo patří do rizikové skupiny?
Každému z nás se může stát, že se spálí. Někteří lidé jsou ovšem ke spálení náchylnější. Nejčastěji se jedná o jedince se světlou pletí, s citlivou pokožkou a sklony k podráždění, sportovce nebo lidi, kteří pokožku před slunečním zářením nechrání. Ohroženi jsou ale více také lidé, kteří užívají některé léky nebo konzumují alkohol.
Spálení se na kůži objeví kvůli melaninu. Jakmile je kůže vystavena slunci, začne se ho tvořit více. Ten by měl naše tělo chránit před UV zářením, ale při nadměrném vystavení slunci se začnou UV paprsky na kůži pálit. To způsobí poškození, které známe jako spálení. Nakonec může vést až k závažným zdravotním problémům.
Co dělat ihned po spálení?
První záchranou pro kůži bude zaručeně ochlazení. Použít můžete studenou sprchu nebo koupel, ale také opalovací krém, pěnu nebo mast. Aloe vera také příjemně chladí, takže jestli ji budete mít po ruce, neváhejte. Příštích pár dnů se vyhýbejte slunci a dejte pokožce šanci, aby se zahojila. Jestli přijdou bolesti hlavy a horečky, použijte některý z volně prodejných léků na horečku. Jestli máte puchýře, otoky nebo jste vyčerpaní z horka, navštivte svého lékaře.
Nebezpečné zdravotní důsledky, kterým musíte předcházet
Důsledků spálení sluncem je mnoho. Většinu z nich nepocítíte ihned, ale během let bude pokožka velmi unavená a vliv slunce bude viditelný. Mezi nejčastější patří předčasné stárnutí kůže, změny barvy, vrásky nebo prekancerózní léze na pokožce. Během let se ale může rozvinout také rakovina kůže nebo problémy se zrakem, protože slunce může poškodit sítnici, rohovku nebo čočku oka.
Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/sunburn