Správná zálivka je klíčem ke krásnému trávníku během léta

Nádherný a udržovaný trávník přitáhne pohled každého, kdo vstoupí na vaši zahradu. Navíc po něm budete s radostí chodit bez bot a budete pyšní na trávník, který jste vypěstovali. Z tohoto důvodu byste měli vědět, jak ho správně zalévat. Jde o základní činnost pro zdraví a krásný vzhled trávníku. Možná to děláte špatně a vůbec o tom nevíte.

Jak zalévat trávník?

Pravidelná závlaha trávníku je velmi důležitá pro jeho vzhled a správný růst. Existují hned dva způsoby, jak ho můžete zalévat. V případě malých ploch postačí zahradní hadice. Stačit vám bude 10–15 minut, během kterých zalijete celou zahradu. U velkých ploch je vhodný zavlažovač nebo automatické zavlažovací systémy. Počáteční investice bude vyšší, ale budete mít zalévání bez práce.

Doporučený článek:  Na vysazení do zahrady nebo na balkon je důležité macešky nejprve připravit

Co dělat během horkého léta?

Péče o trávník je důležitá hlavně během léta, kdy panují vysoké teploty. Největší chybou je zalévání trávy za slunečného dne. Voda se rychle odpaří a závlaha nebude mít žádný efekt. Ideální je zalévat trávník brzy ráno mezi šestou a devátou hodinou. Jestli nemáte čas ráno, jděte na zahradu až večer. V horkém počasí budete potřebovat také více vody, aby se vsákla 10–15 centimetrů hluboko.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejdůležitější informací, na které vám bude jistě záležet, je četnost zalévání. Závisí to hlavně na tom, jestli je trávník mladý, nebo starý. Mladý trávník vyžaduje závlahu každý den, zatímco starší tráva potřebuje vodu jen každé dva až tři dny. Mnohem lepší je samozřejmě používat menší množství vody, ale zalévat častěji.

Doporučený článek:  Pivo je ideální hnojivo pro trávník, také vás zbaví otravných vos

Jak zalévat trávník z role?

Zakládáte právě nový trávník z role? Během prvního týdne ho musíte zalévat každý den. Poté stačí závlaha každé dva až tři dny. Trávník v roli nedostává dostatečné množství vody, a proto se mu musíte hlavně během prvního týdne věnovat. Doporučuje se 10 až 20 litrů vody na metr čtvereční, aby tráva dokázala rychle zakořenit.

Zdroj: https://www.lawndoctor.com/blog/summer-lawn-irrigation/