Nedočkavostí hoříte, abyste už mohli sedět na zahradě a užívat si prvních jarních paprsků s šálkem kávy nebo něčeho ostřejšího v ruce? Než se posadíte na právě vyskladněný nábytek, je nutné mu věnovat patřičnou péči a ošetření. Během zimy totiž trpěl v garáži nebo pod přístřeškem a potřebuje řádně ošetřit, aby zase mohl sloužit po celou sezónu. Co je nutné po zimě udělat?
Nejprve očistit od nečistot
První věcí, která se musí po zimě udělat, je nábytek řádně očistit. Platí to pro dřevěný, kovový i plastový nábytek. Pomocí kartáče odstraňte hrubé nečistoty a prach, pomocí hadříku vyčistěte šedý nebo nazelenalý povlak. V případě, že se jedná o lakovaný nábytek a lak se drolí, odstraňte jej.
Obroušení starého laku
U dřevěného nebo kovového nábytku je nutné někdy odstranit lak zcela, protože během zimy popraskal. V tom případě použijte brusku s jemným kotoučem nebo starý lak odstraňte pomocí brusného papíru, který si můžete nasadit na kus polystyrenu nebo dřeva. Zbytky dřevěného laku odstraňte pomocí měkkého hadříku, až poté přistupte k lakování.
Nalakování zvýší odolnost
Lakem získá nábytek nový vzhled, ale také se zvýší odolnost vůči vodě i UV záření. Nejprve se doporučuje ošetření základovým olejem na vodní bázi, aby nábytek neohrožovaly plísně, poté stačí nalakovat bezbarvým lakem nebo barvou v potřebném odstínu.
Plastový nábytek potřebuje kontrolu
Oblíbený plastový nábytek si zaslouží péči po zimě obdobně, i když je péče snazší. Stačí nábytek omýt teplou vodou s mycím prostředkem, při větším znečištění pak použít speciální přípravky na ošetření plastů. Není vhodné používat brusné nebo agresivní čisticí prostředky. Během čištění také jednotlivé kusy zkontrolujte, vlivem změny teplot může dojít u plastů k poškození, nebo dokonce vzniku prasklin, v tom případě je nutné zakoupit nový a tento již nepoužívat.
Zdroj: https://www.waltons.co.uk/blogs/blog/how-to-protect-garden-furniture-over-winter