Správné vytažení klíštěte z kůže sníží riziko infekce

Sezóna klíšťat ještě nekončí. Hezké počasí láká k různým procházkám lesem i jinou přírodou, ale to nese možná rizika v podobě klíštěte. Jenomže nenechte se zmást, tento pavoukovec se rozšířil už do městských částí, jakými jsou různé parky nebo větší travnaté plochy. I když je tento pavoukovec slepý, pozná svou kořist podle vyšší tělesné teploty a vydechovaného oxidu uhličitého. Největším lákadlem jsou pro ně tedy sportovci.

Proto bychom se měli po každém návratu domů z venku pořádně prohlédnout. Nejčastěji si vybírá nejtenčí místo na kůži, jako je:

  • břicho,
  • hrudník,
  • krk,
  • třísla nebo pod koleny.
Doporučený článek:  Tipy pro vyčištění různých typů radiátorů: od ocelových po hliníkové

Jakmile jej spatříme, je potřeba reagovat co nejrychleji. Zatím se nezjistila přesná doba, po které hrozí infekce.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně odstranit klíště

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit klíště, takže nemějte strach. Určitě byste neměli používat prsty, ale kupte si vhodné nástroje, které jsou přístupné, třeba v lékárně. Taková pinzeta nebo kleštičky jsou ideální. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, je na řadě správný postup. Klíště nejlépe kolmo, co nejblíže kůže, uchopíme a vytahujeme, popřípadě kyvadlově. Po úspěšném vytáhnutí dané místo dezinfikujeme. Pokud se po pár dnech objeví různá zarudnutí, obrazce nebo se vyskytnou další problémy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, hrozí lymská borelióza.

Doporučený článek:  Nasušte si ovoce a zeleninu a užijte si jejich chuť i v zimě

Co dělat, pokud se nepodaří vytáhnutí

Někdy se bohužel stane, že vytáhnutí není úspěšné. Nejčastěji tak zůstává v kůži hlava. Jak se v takové situaci zachovat? Pokud se tak stane, není důvod k panice, zkuste dané zbytky odstranit pinzetou. Když se tento proces nedaří, je lepší je v kůži ponechat. Tělo se časem zbytků parazita zbaví, aniž bychom byli infikováni.

Co s vytáhnutým klíštětem

Po úspěšném vytáhnutí klíštěte se rozhodně nedoporučuje klíště zabít prsty. Hrozí kontakt kůže s možnou kontaminovanou krví. Výzkumy potvrdily, že už 40% alkohol klíště zabije. Stačí jej ponořit na necelou minutu do nádoby s tímto alkoholem a máte vyhráno. Místo alkoholu můžete použít i vodu, ale tento proces je zdlouhavý a nejistý.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7234-tick-bites, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lyme-disease/ticks-and-lyme-disease, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279240/, https://indianalymeconnect.org/prevention/remove-test-ticks/remove-a-tick-safely/