Kávová sedlina není žádný odpad. Podpoří rostliny v růstu a vyřeší nepříjemné pachy

Milovníci kávy a zároveň lidé, kteří se snaží šetřit přírodu, určitě uvítají tipy, jak využít kávovou sedlinu. Lidé, kteří pijí tureckou kávu, většinou sedlinu vyhazují, ta se přitom dá nejrůznějšími způsoby využít jak doma, tak na zahradě. K čemu se může hodit a pomoci tak šetřit životní prostředí?

Květinám dejte pořádné hnojivo

V první řadě slouží nejen kávová, ale také čajová sedlina jako přírodní hnojivo, ke kterému už nemusíte nic přidávat. Kávová sedlina má plno živin, které se hodí pro rostliny jak doma, tak na zahradě. Zúrodní půdu, prokypří a vyživí ji. V případě použití na zahradě nalákáte žížaly, které jsou ku prospěchu všem rostlinám.

Doporučený článek:  Dřez v kuchyni plný usazenin a zápachu: domácí prostředky se s ním rychle vypořádají

Kávová sedlina je skvělým pohlcovačem pachů. Má totiž absorpční vlastnosti, může eliminovat nepříjemné pachy a hodí se například do lednice, kde snadno zapomeneme potraviny, které můžou začít zapáchat. Nechte sedlinu vyschnout, nasypte ji do mělké misky a jednou za týden nezapomeňte vyměnit – což pro milovníky kávy nebude problém.

Zdroj obrázku: Freepik

Odpudíte mravence i další hmyz

Kávová sedlina pomůže k odpuzení mravenců i dalšího hmyzu. Ti nesnáší vůni kávy, která je i ze sedliny velmi intenzivní. Kávovou sedlinu rozsypejte v místech, kde se myslíte, že mravenci chodí, a také po zahradě. Pomoci může také u psího nebo kočičího pelíšku. Uvidíte, že mravenci se podobným místům budou vyhýbat.

Doporučený článek:  Jednoduché triky a návyky pomohou šetřit doma s vodou

S její pomocí můžete snadno vyčistit i odpadní trubky. Stačí ji nasypat do dřezu nebo do umyvadla, chvíli nechat působit a poté zalít vroucí vodou. Nečistoty a zbytky jídla odplavou a voda bude moci volné odtékat. Kromě mravenců bude skvěle fungovat také venku v zahradě na šneky nebo slimáky. Stačí sedlinu rozsypat kolem oblíbených rostlin a slimáci se k ní nepřiblíží. Ušetříte za chemické prostředky, kromě peněženky se uleví také životnímu prostředí. Sedlinu můžete skladovat i několik dní, ale nejdříve ji nezapomeňte dát uschnout.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds