Správně změřit teplotu umí málokdo. Důležité je vědět, kam a na jak dlouho

Měření teploty je pro mnohé jednoduchá činnost, zvlášť pokud pracují ve zdravotnictví. S teploměrem se dostávají do kontaktu denně a vědí tak, jak ho správně používat. Bohužel, v domácím prostředí to není tak jednoduché. Mnoho lidí netuší, jak se teplota správně měří. Volí špatná místa na měření nebo nečekají dostatečně dlouhou dobu, aby byla teplota naměřena správně.

Jaká je správná teplota těla?

Optimální teplota lidského těla je 36,4 až 37 stupňů. Získaná hodnota ale bude ovlivněna hned několika faktory. Naměřená teplota se totiž může lišit nejen místem, kam teploměr dáte, ale také denní dobou. Ovlivňuje ji také čas, po který budete teploměr držet na určitém místě. Největší rozdíl v naměřených hodnotách může být až jeden stupeň. Záleží také na druhu teploměru, protože dnešní nabídka je opravdu široká.

Doporučený článek:  Hnojivo z kávové sedliny je ideální výživou pro hortenzie a rododendrony

Jaký teploměr tedy vybrat? Dnes už nemusíte spoléhat pouze na rtuťový teploměr, i když ten stále patří mezi ty nejspolehlivější. Od roku 2009 se již ale nevyrábí, protože rtuť může být nebezpečná pro lidské zdraví. Nejčastější variantou je tedy dotykový elektronický teploměr. Můžete si ho koupit v každé lékárně, ale jeho měření není tolik přesné.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete vyzkoušet i novinky na trhu

Mezi nejnovější teploměry patří infračervené. Bezdotykové můžete použít na čelo, dotykové se zase vkládají do ucha. Jsou ale o něco dražší než elektronické teploměry. Důležité je také vědět, jak správně teplotu měřit a jak teploměr uchovávat, aby měřil dlouhodobě správně. Bude nejlepší přečíst si příbalový leták, podle kterého budete vědět, jak s teploměrem zacházet.

Doporučený článek:  Zázračná řeřicha vyroste za jediný týden. Na parapetu ji lze pěstovat po celý rok

V závislosti na výrobci se pak teploměr drží v podpaží, ústech nebo konečníku 15 až 60 vteřin. Až po této době je vhodné teploměr vyndat a naměřená hodnota bude správná. Infračervené teploměry ale zvládnou změřit teplotu už během dvou vteřin. Navíc je nemusíte používat pouze pro tyto účely, hravě nahradí teploměr v kuchyni.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/article/003400.htm