Chemické čisticí přípravky mají často přemrštěné ceny. Utrácíme za ně nemalé peníze, a ještě k tomu mohou negativně působit na naše tělo. Dráždí kůži, sliznice či oči. Přírodní alternativy jsou šetrné nejen k našemu zdraví, ale i k naší peněžence. Místo desítek specializovaných prostředků vám postačí jen tři suroviny, které máme snad všichni doma.
Citron a ocet jako velcí pomocníci
Ocet skvěle odstraňuje vodní kámen. Vyčistit jím můžete rychlovarnou konvici, vodovodní odpady, umyvadlo, baterie a kohoutky, ale dokonce i pračku a myčku.
Do konvice dejte převařit ocet s vodou. Dejte ale pozor a nenaplňujte ji celou! Při varu začne tekutina pěnit a může vám z konvice vytéct. Do myčky a pračky nalijte hrnek octa a zapněte na prázdno. Postup je stejný jako byste spotřebiče čistili speciálním chemickým prostředkem.
Pomocí citronu bude i mikrovlnná trouba jako nová. Do misky nalijte vodu a přidejte několik plátků citronu. Zapněte mikrovlnku na běžný program. Díky citrusu nečistotu snadno a bez námahy setřete například papírovou kuchyňskou utěrkou.
Ocet skvěle působí na plísně a potlačuje jejich množení, takže ho můžete nastříkat na plíseň místo Savo výrobků. Společně s citronem neutralizují pachy. Působí navíc i dezinfekčně.
Zapojte jedlou sodu
S kyselinou v podobě octa a citronu reaguje zásada. Jako zásadu použijte jedlou sodu, která perfektně působí na mastnotu. Například zamaštěný plech zasypte jedlou sodou a polijte trochou octa. Uvidíte, že umývání nádobí s připečeným výpekem nikdy nebylo jednodušší. Soda totiž působí skvěle jako alternativa „písečku“.
Mimo to má soda i několik dalších využití. Dokáže vybělit prádlo nebo vyprat mastné či krvavé skvrny. Vodovodní odpady nemusíte čistit jen octem, ale i sodou. Nasypte zhruba hrnek sody do potrubí a zalijte horkou vodou. Pokud je odpad hodně znečištěný, místo vody použijte na spláchnutí samotný ocet.
Zdroj: https://www.conserve-energy-future.com/how-make-eco-friendly-cleaning-products.php