Správné vytáhnutí klíštěte může zachránit život. Málokdo přitom zná bezpečný postup

Teplé dny přináší nejen spoustu slunce, tepla a volna, ale také riziko, že se do nás zakousne klíště nebo nás bodne komár. Tito otravní škůdci a hmyz mohou v našem těle nadělat velkou paseku, proto je dobré se proti nim chránit nejen repelenty, ale také různými domácími metodami, které fungují. Víte ale, jak si klíště bezpečně z kůže vytáhnout a jaké nebezpečí vám hrozí?

Klíšťata přenášejí různé druhy nemocí

Ve světě je několik desítek druhů klíšťat, některé z nich mohou být velmi nebezpečné. U nás můžeme potkat hlavně klíště obecné, které přenáší různé druhy nebezpečných nemocí. Proto je vhodné se proti klíšťatům chránit než pak řešit důsledky. Mnoho lidí ale netuší, jak si klíště správně vyndat, aby v kůži nezůstal ani kousek z jeho těla.

Doporučený článek:  Tabletu do myčky lze využít také do pračky. Spotřebič vyčistí a prodlouží jeho životnost

Kousnutí klíštětem může také spustit alergickou reakci nebo se objeví hnisavý otok na kůži. Proto je vhodné vědět, jak se chránit. Klíšťata mohou přenášet klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu, což jsou onemocnění, při jejichž zanedbání může dojít v nejhorších případech až ke smrti. Jak si tedy klíště správně vytáhnout?

Zdroj obrázku: Freepik

Spousta lidí postupuje nesprávným způsobem

Jak se zachovat, pokud na svém těle najdeme klíště? Důležité bude ho dostat ven celé, aby v kůži nezůstala například nožička, která pak může zarůst a způsobit závažné zdravotní problémy. Nikdy si dané místo neškrábejte, i když je pravdou, že zakousnuté klíště bude svědět. Jestliže ho vyndáte včas, stačí místo pouze sledovat, a pokud se objeví skvrny nebo podráždění, raději navštivte lékaře.

Doporučený článek:  Okna nastavená na zimní režim ušetří náklady na vytápění

Dříve se na odstranění klíšťat používala mazadla, aby klíště snadno klouzalo. To se dnes již nedělá ani se to nedoporučuje. Nejlepší bude vzít pinzetu do ruky, před vyjmutím si umýt ruce, klíště chytnout tak, abyste ho nerozdrtili, a vytáhnout ho. Nezapomeňte si postižené místo dezinfikovat, stejně jako pinzetu.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick