Stůl plný dobrého jídla láká i čtyřnohé mazlíčky. Některé pochoutky je ale mohou i zabít

Při různých příležitostech dostávají pamlsky nejen děti, ale také domácí mazlíčci. Různé pochoutky a jídla podávané při svátečních příležitostech, na které nedají lidé dopustit, ale nejsou pro zvířata vhodné, dokonce jim mohou velmi uškodit. Proč je důležité během velikonočních, vánočních nebo jiných svátečních příležitostí hlídat domácí zvířata, aby neujídala ze stolu různé pokrmy, sladkosti nebo čokoládu?

Hodování není pro čtyřnohé mazlíčky

Posezení s přáteli často doprovází hodování a mlsání sladkostí. U těchto setkání samozřejmě nemohou chybět ani čtyřnozí přátelé, které láká vůně různých pochutin nebo sladkých pokrmů. Aby taky ne! Podávané sváteční pokrmy voní pečeným masem i různým kořením, mimo jiné také cibulí a česnekem. Zatímco lidé se nemohou tučných česnekových jídel nabažit, u čtyřnohých domácích zvířat by si to měli rozmyslet. Zvířatům škodí česnek a cibule, tato zelenina jim může způsobit trávicí nebo ledvinové obtíže. Čtyřnozí přátelé by neměli dostávat ani kosti z pečení, protože jejich konzumace pro ně může skončit fatálně.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na xylitol

Sladké pamlsky nebo různé pochoutky obalené v blýskavé polevě sice chutnají dospělým i dětem, ale rozhodně nejsou vhodné pro psy a kočky. Zvěrolékaři varují především před kakaem, rozinkami nebo makadamovými ořechy, které mohou uškodit. Další nástrahou v jídelníčku čtyřnohých zvířat je xylitol, který bývá používán jako umělé sladidlo. Tato složka může domácím mazlíčkům způsobit hypoglykémii nebo selhání jater.

Doporučený článek:  Výskyt legionelózy celosvětově klesá díky lepším technologiím

Čokoláda může zabíjet

Hledání čokoládových vajíček nebo figurek ve tvaru zajíčků je pro děti velká velikonoční zábava, obdobně věšení čokoládových ozdob na vánoční stromeček. Vždy je však nutné pamatovat na to, že ani čokoláda není pro zvířata vhodná, protože obsahuje pro ně nebezpečný theobromin. Tato látka může způsobovat zvracení, průjem, v horším případě vést k selhání ledvin. Pravidelná konzumace hořké čokolády může být pro čtyřnohého přítele vzhledem k vysoké toxicitě dokonce fatální.

Zdroj: https://www.pethealthcare.co.za/PetFriendly/Articles/5-party-foods-are-dangerous-dogs