Bezpečné vytáhnutí klíštěte sníží riziko onemocnění. Jednoduchý postup by měl mít v malíku každý

Klíšťata jsou velmi nebezpečná a musíme si na ně dávat pozor. Nejčastěji se přisají kolem břicha, hrudníku, pod koleny, na krku, na hlavě nebo v tříslech. Po návratu z procházky právě těmto místům musíte věnovat zvýšenou pozornost. Jestli klíště najdete, musíte jednat rychle. Čím déle je klíště přisáté ke kůži, tím vyšší je riziko přenosu patogenů. Co dělat, když kus klíštěte zůstal v kůži?

Jak správně vytáhnout klíště?

Pohled na klíště může vyvolat paniku. Ničeho se nebojte a zůstaňte v klidu. Vytáhněte ho rychle a efektivně. Potřebovat budete dezinfekci, pinzetu nebo speciální nástroj na odstranění klíšťat, který zakoupíte v lékárně. Odborníci nedoporučují odstraňovat škůdce pomocí nehtů, protože by mohlo dojít k jeho poškození. To zvýší riziko přenosu bakterií a virů do krevního oběhu. Klíště chyťte blízko své kůže a vytahujte ho pomalu, klidně a pevně. Nakonec místo dezinfikujte.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, když nějaké klíště zůstane v kůži?

Při nesprávném odstranění se stane, že část klíštěte zůstane v kůži. Nejčastěji se jedná o hlavu tohoto pavoukovce. Jak postupovat v tomto případě? Zbytky můžete odstranit pomocí pinzety. Jestli to nejde, nechte kůži jednoduše zahojit. Zbytky parazita se přirozeně z kůže odstraní a tento malý kousek klíštěte nezvyšuje riziko infekce. Proto nemusíte panikařit, jestli se vám nepodaří vytáhnout úplně celé klíště najednou. Nezapomeňte jen místo důkladně ošetřit dezinfekcí.

Doporučený článek:  Jednoduchý test prozradí, jestli máte doma pravý med

Co dělat s klíštětem po jeho odstranění?

Posledním krokem je likvidace klíštěte po jeho vytažení z kůže. Správná likvidace je klíčová. Nikdy na něj nesahejte prsty. Klíště můžete zabít 40procentním alkoholem. Místo alkoholu lze použít také vodu, ale s alkoholem to půjde rychleji. Doporučuje se také rozdrcení tohoto malého pavoukovce mezi listy ubrousku a poté se ujistit, že je mrtvé. Poté ho můžete spláchnout do záchodu. Nesplachujte ho ale ihned po vytažení, protože může ve vodě přežít po dlouhou dobu.

Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/from-insects-animals/Pages/How-To-Remove-A-Tick.aspx