Svým žákům dávám záměrně náročné písemné práce, které nemohou zvládnout, říká jejich učitelka

„Nikdo nedokáže splnit celé zadání písemných prací, které si pro své žáky připravím. Je tak náročné, že by žák musel být naprostý génius, aby vypočítal všechno. A takového jsem za dobu své desítky let dlouhé kariéry ještě nepotkala,“ říká učitelka Marta, která se s námi podělila o své netradiční pedagogické metody.

Náročné písemné práce z matematiky

Učím chemii a matematiku. V druhém předmětu žákům pravidelně chystám písemné práce, jejichž náročnost je nad jejich možnosti. Dělám to schválně a všichni moji žáci to vědí. Ostatně mezi ročníky kolují vždy pravidelně zprávy o tom, jak náročné písemné práce jsem letos připravila. To je pro mě zpětná vazba, že vše vychází dle mého plánu.

Doporučený článek:  Na poloze záleží. Během spánku můžeme nevědomky utlačovat orgány, trpí svaly i kosti

Nechci žáky ponižovat

Od některých žáků, ale také od kolegů a kolegyň se někdy objevují hlasy, že tím své žáky záměrně ponižuji. Že jim dávám nesplnitelné úkoly, které nemohou zvládnout, a oni jsou potom deprimovaní. To je ale velký omyl. Má extrémní náročnost písemných prací má svůj smysl, naopak tím žáky motivuji a podporuji jejich správný vývoj.

Zdroj obrázku: Freepik

Jde mi o to, jak se postaví k problémům

Vždy jim říkám, že vyřešit všechny příklady je nemožné. A že jednička určitě není za plný počet bodů, nemusí být tedy deprimovaní z toho, že na něj nedosáhnou. Vždy po nich ale chci, aby dosáhli maximálního počtu bodů. Což se jim povede ve chvíli, kdy začnou nad písemnou prací přemýšlet. Začnou vyhodnocovat, kterými úlohami začnou, které z hlediska (ne)náročnosti a bodového ohodnocení preferovat a které zcela vynechat.

Doporučený článek:  Zůstaňte fit i po padesátce. Se správným jídelníčkem a pohybem se přibírání bát nemusíte

Ti, co jedou postupně, většinou selžou. Zaseknou se na náročných příkladech a moc bodů nezískají. Ti, co naopak logicky uvažují a začnou s nejjednoduššími úlohami nebo těmi, na které si troufají, navyšují své bodové konto. Věřím, že podobný styl řešení problémů se jim bude v životě nesmírně hodit. Jak se totiž říká, pracuj chytře, ne tvrdě. Já k tomu ještě dodávám – pracuj logicky.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.