Symbol Halloweenu a podzimní kuchyně: dýně dodá pokrmům víc než krásnou barvu a chuť

Existují v rozmanitých barvách, byť nejznámější jsou samozřejmě oranžové, ty jsou také symbolem svátku Halloween. Řeč je o dýních, které se objevují též v bílých, černých, zelených nebo žlutých variantách a s pruhy nebo skvrnami, přičemž mohou být kulaté nebo podlouhlé. Dokonce mohou mít obří rozměry, nejtěžší dýně na světě totiž pokořila v minulém roce rekord, belgický farmář vypěstoval unikát vážící přes 1200 kilogramů. Dýně patří do stejného druhu jako tykve, patisony nebo cukety. Mají vynikající chuť, která se snoubí se sladkým ovocem i s kořenovou zeleninou či masem a má široké použití při přípravě pokrmů, a nejen to. Právě pro své jedinečné vlastnosti je královnou podzimu. Proč si zajít na tržiště jednu koupit právě teď?

Doporučený článek:  Mokré listí představuje riziko pro chodce i řidiče

Pro dietářky i při cukrovce

Polévka z dýně zasytí, přitom neuškodí postavě. Dýně má totiž velmi nízký obsah kalorií a skládá se z více než 90 procent z vody. Přestože má přirozeně nasládlou chuť, nemusí se jí bát ani lidé s cukrovkou, dokonce harmonizuje hladinu glukózy v krvi. Má pozitivní vliv na fungování slinivky břišní, proto se doporučuje ji pravidelně konzumovat při diabetu i hypoglykémii. Tím však výčet výhod dýně nekončí, je bohatá na vitamíny, zejména A, D, E, K, C a skupiny B, kromě toho obsahuje minerály, jako jsou draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, měď nebo mangan. K tomu je zdrojem fytosterolů, betakarotenu nebo kyseliny linolové.

Doporučený článek:  Tyto květiny podle učení feng šuej přinesou radost, štěstí a bohatství
Zdroj obrázku: Freepik

Pro dobrý zrak a při astmatu

Jako jiné druhy žluté a červené zeleniny má dýně vysoký obsah karotenoidů, zejména betakarotenu, který působí jako silný antioxidant a posiluje pokožku, chrání sliznice těla, současně pomáhá posilovat stěny plic, žaludku nebo střev proti rozvoji rakoviny. Betakaroten hraje významnou roli při posílení zraku. Dýně by měla být rovněž součástí jídelníčku astmatiků, protože pomáhá vylučovat hlen z plic a průdušek a zmírňuje příznaky bronchiálního astmatu. Dýňová semínka mají antiparazitické účinky, k tomu se používají při léčbě kinetózy i impotence a benigní hyperplazie prostaty.

Doporučený článek:  Otvor v trubici vysavače předchází přehřátí motoru spotřebiče

Od kojeneckého do seniorského věku

Dýně patří mezi zeleninu, která je doporučována pro své účinky už od kojeneckého věku, protože působí jako přirozené antiemetikum proti zvracení. Prospěšnost dýně ale ocení i dospělí, protože je zásobárnou blahodárných látek a vlákniny. Kromě dužniny na polévku nebo na kaše se může v kuchyni použít dýňový olej, který se používá též v kosmetice. Z letošního dlabání dýní na Halloween je pak dobré si nasušit a opražit dýňová semínka, která oplývají zinkem a omega-3 mastnými kyselinami.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review