Teplá koupel ve správný čas zaručí kvalitní spánek. Prášky na spaní už nebudete potřebovat

Chcete-li mít zaručený kvalitní spánek, poradíme vám jednu věc. Napusťte si vanu a dobře se vykoupejte. Podle vědců a jejich výzkumů je však důležité i to, v kolik hodin před spaním si takovou koupel nebo sprchu dopřejeme.

Lepší spánek díky vodě

Pokud si dopřejeme koupel 1–2 hodiny před spaním ve vodě s teplotou asi 40–‍43 stupňů, může to mít dobrý vliv na kvalitu našeho spánku. Tento způsob potvrdili biomedicínští inženýři na Texaské univerzitě v Austinu. Prostřednictvím systematických přehledů (metoda používaná k vyhledávání a analýze relevantních údajů) se výzkumníci blíže podívali na souvislost zahřívání těla s kvalitnějším spánkem.

Doporučený článek:  Zdraví srdce je uloženo v lednici. Některé produkty z ní rovnou vyřaďte

Teplá koupel a sprcha stimulují termoregulační systém těla. Způsobují zvýšení krevního oběhu a jeho toku z centrálních systémů těla do končetin. Kromě toho dokáže teplá koupel uvolnit napjatý nervový systém, díky čemuž se dostaneme do větší fyzické i duševní pohody. To má za následek nejen kvalitnější spánek, ale také rychlejší a příjemnější usínání.

Zdroj obrázku: Freepik

Objev vědců

Po skončení výzkumů došli vědci k závěru, že ideální doba koupele ke snížení bazální tělesné teploty je asi 90 minut před spaním. V nepřežitém cyklu je tělesná teplota o něco vyšší v pozdních odpoledních hodinách, nejvyšší bývá kolem 17. hodiny večer. Během spánku pak postupně klesá a nejnižšího bodu dosahuje kolem 4 hodin ráno.

Doporučený článek:  Tipy na aktivity, které zabaví celou rodinu během dlouhých zimních večerů

Později začne teplota znovu postupně stoupat a to působí na naše tělo jako biologický budík. Teplotní cyklus pohání spánkový cyklus a je důležitým faktorem, který pomáhá usnout a má vliv na zdravý spánek. Na kvalitní spánek má vliv i řada jiných faktorů. Například kdy jsme před spánkem naposledy jedli a jaké jídlo jsme jedli, dále naše aktivita během dne a pro někoho možná nepodstatná věc, ale i teplota v místnosti ovlivňuje kvalitu našeho spánku.

Zdroj: https://www.npr.org/sections/health-shots/2019/07/25/745010965/a-warm-bedtime-bath-can-help-you-cool-down-and-sleep-better