Pravidlo pěti vteřin podle vědeckých poznatků nefunguje

Určitě znáte pocit, když vám spadne kousek jídla na zem a vy přemýšlíte, jestli ho znovu dávat do pusy, když jste ho sebrali během pěti vteřin. Vědci nyní dokázali, že je toto pravidlo hloupost, protože jakmile jídlo spadne na zem, dostanou se na něj bakterie a viry. Pět vteřin je v tomto směru opravdu dlouhá doba.

Vědci dokázali, že pravidlo je mýtus

Mikroorganismy a další viry a bakterie, které se dostanou do jídla, na něj skočí během mikrosekund, takže pokud vám bonbony, lízátko nebo jiná potravina upadne na zem, rozhodně se nehodí ji dávat znovu do úst. Je potřeba to vysvětlit především dětem, kterým je většinou líto, že musí oblíbenou pochoutku vyhodit. A nejedná se pouze o silnici nebo trávu, nebezpečí číhá i doma, i když máte uklizeno.

Doporučený článek:  Zmrzlina při angíně i v horkém létě: zažitým mýtům lidé stále věří

Vědci zkoumali nejen jednotlivé druhy povrchů, ale také různé potraviny. Během pokusu zjistili, že nejvíce škodlivin se dostalo na kousek melounu, naopak nejméně bakterií nachytalo želé, které upadlo na zem. Povrchy jako nerezová ocel, dlaždice z keramiky, dřevo a koberec obsahují spoustu nečistot a bakterií, které se společně s jídlem dostanou do těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlhkost ovlivňuje to, kolik bakterií se do potravin dostane

Jaké změny proběhly během několika vteřin? Vědce ani nepřekvapilo, že již během několika prvních vteřin se ukázala kontaminace některými bakteriemi. Pokud se rozhodnete sebrat jídlo ze země, rozhodně byste ho neměli dávat znovu do pusy, protože si tím zaděláváte na zdravotní problémy.

Doporučený článek:  Ledová káva osvěží a na tělo účinkuje stejně jako horká varianta

Bylo získáno několik tisíc vzorků, které pak vědci zkoumali. Potvrdilo se, že vlhkost ovlivňuje přenos bakterií nejvíce. Proto bylo nejvíce patogenů právě na melounu a nejméně v želé, které má pevnější strukturu. V některých případech začíná přenos bakterií za méně než jednu vteřinu, což znamená, že už při dopadu na zem potravina ztratí svou hodnotu a rozhodně už nepatří do ruky nebo úst.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/5-second-rule-rules-sometimes-, https://www.rutgers.edu/news/rutgers-researchers-debunk-five-second-rule-eating-food-floor-isnt-safe, https://www.medicalnewstoday.com/articles/312855, https://ask.usda.gov/s/article/Can-you-eat-food-that-has-fallen-on-the-floor, https://www.researchgate.net/publication/353079697_RELATIONSHIP_BETWEEN_FOOD_CONTACT_TIME_TO_THE_EFFECT_ON_TRANSFER_OF_MICROBES_FROM_CERAMIC_FLOOR_USING_THE_FIVE-SECOND_RULE