Thiamin komáry nezažene. Pro ochranu před hmyzem je lepší zvolit esenciální oleje

Vitamín B1, pro který se používá název thiamin nebo aneurin, má pro lidský organismus velký význam. V poslední době se dává do souvislosti s možnou ochranou před štípnutím komáry. Vědci se proto zaměřili na vliv thiaminu na odpuzení dotěrného hmyzu. A výsledek? Pro nervovou soustavu je velmi důležitý a jako doplněk nepostradatelný, s hmyzem ale vůbec nehne. Namísto thiaminu je vhodnější volit jinou ochranu před útoky bodavého hmyzu.

Léto je časem i pro komáry

Letní období přináší různé druhy venkovních radovánek, procházek v přírodě nebo zábavy u vody, ale také je to čas, kdy nejvíce hrozí štípnutí různými druhy hmyzu, především komárů. V lékárnách nebo v drogeriích se kromě repelentů prodávají ochranné náplasti s vitamínem B1 nebo tabletky, které mají vést k účinné ochraně. Ale fungují? Vitamín B1 hraje významnou roli v těle a ovlivňuje fungování nervové soustavy a práci mozku. Vyskytuje se přirozeně v potravinách, zejména v obilovinách, v kvasnicích, v medu nebo v ořeších.

Zdroj obrázku: Freepik

Thiamin pro posílení obranyschopnosti

Co hrozí při jeho nedostatku v organismu? Vzhledem k tomu, že posiluje obranyschopnost a chrání před viry a bakteriemi, hrozí zvýšené riziko infekcí. Jeho absence vede k chronické únavě a vyčerpání, poruchám mozku, k depresím nebo k degeneraci kardiovaskulárního systému a svalů. Vyniká též antioxidačními vlastnostmi, pomáhá vyplavovat toxické látky z těla, proto je nutné tento vitamín rozpustný ve vodě neustále doplňovat. Pomůže jeho příjem zvýšit odolnost i vůči dotěrnému hmyzu?

Doporučený článek:  Nemocná játra potřebují čas na regeneraci. Proces uzdravení podpoří správně zvolený jídelníček

Na komáry raději tea tree oil

Podle vědců rozhodně thiamin v boji s komáry nepomůže. Dvojice amerických vědců totiž provedla výzkum, který dokládá, že thiamin k odrazení komárů neposlouží. Anthony Ives a Susan Paskewitzová svými výsledky jen potvrdili to, co říkaly studie před nimi. Mnohem vhodnější je používat proti komárům běžné esenciální oleje nebo tea tree oil. Stačí nalít čistou vodku do lahvičky s rozprašovačem a přidat 20 kapek vonné esence, vhodný je též extrakt z pomerančových květů. Tento roztok se následně aplikuje na tělo, ochrana je mnohem efektivnější než použití thiaminu.

Zdroj: https://entomologytoday.org/2022/11/21/vitamin-b1-not-mosquito-repellent/