Tyhle potraviny do mrazáku nepatří. Ztratí chuť, strukturu, a dokonce můžou způsobit otravu

Mražení je jednou z nejoblíbenějších a nejlepších metod uchovávání potravin. Mražené produkty si udržují svou chuť a vůni a neztrácejí nutriční hodnotu. Bohužel ne všechny produkty jsou vhodné k mražení, a u některých z nich se dokonce může jednat o nebezpečnou metodu.

Sycené nápoje a nápoje ve skleněných lahvích

Mražení nápojů sycených oxidem uhličitým může způsobit explozi nádoby, a dokonce poškození mrazničky. Zmražené limonády navíc po rozmražení nemají původní chuť ani konzistenci a nechutnají dobře. Stejně tak i jiné potraviny s vysokým obsahem vody, jako je ovoce a zelenina (například okurky, meloun a kiwi), mohou při zmražení ztratit pevnost a změnit strukturu. Voda totiž při mrazu tvoří ledové krystalky, které způsobují popraskání buněčných membrán.

Doporučený článek:  Jedna role nestačí. Hliníkové fólie se vyplatí mít doma zásobu, pomůže nejen v kuchyni

Mléčné výrobky a výrobky s vysokým obsahem tuku

Výrobky, jako jsou jogurty, tvaroh nebo majonéza, se mohou při rozmražení oddělit a stát se vodnatými. Proto se také nedoporučuje je mrazit, pokud to není zcela nezbytně nutné. Je nutné počítat s tím, že jejich chuť už zdaleka nebude tak dobrá jako dřív.

Zdroj obrázku: Freepik

Výrobky ze škrobu

Po uvaření a zmražení již nebudou výrobky jako těstoviny, brambory a rýže vhodné ke konzumaci. Stávají se měkkými, kašovitými a mění texturu. Nezmrazujte proto žádné pokrmy s jejich obsahem.

Doporučený článek:  S šikovnými triky budou koberce znovu vypadat jako nové. Konec flekům i sešlapaným vláknům

Vejce

Ačkoli názory na vejce jsou značně rozdílné a někteří se domnívají, že mohou být bez potíží zamražena, je třeba si uvědomit, že u nich snadno může prasknout skořápka. Pokud se rozhodnete vejce zmrazit, pamatujte, že by měla být syrová.

Produkty jednou rozmražené

Je absolutně zakázáno znovu zamrazovat produkty, které již byly jednou rozmraženy. To může mít za následek vážnou otravu, protože proces zmražování mikroorganismy nezabije, ale pouze je uvede do latentního stavu. Po rozmražení se množí alarmující rychlostí a produkt ztrácí veškerou svou nutriční hodnotu a chuť.

Zdroj: https://www.geappliances.com/ge/lifestyles/foods-you-should-not-refrigerate.htm