Sůl škodí zdraví, doma ale nesmí chybět. Je bezkonkurenčním čističem i bojovníkem s plevelem

Sůl je koření, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Samozřejmě není třeba připomínat, že na naše zdraví ve velkém množství působí nepříznivě, ale malé množství je zcela neškodné. Kuchyňská sůl je snadno dostupná a její cena nezahltí domácí rozpočet. Navíc ji lze úspěšně použít k čištění domácích spotřebičů, oblečení a mnoha dalšího.

Poradí si s nečistotami v kuchyni

Sůl není jen přísadou do pokrmů. Pomůže vyčistit spotřebiče a kuchyňské potřeby, které už mají nejlepší léta za sebou. Pokud máte například špinavá prkénka, v misce smíchejte pár lžiček soli se šťávou z půlky citronu, směs do prkénka vetřete a nechte hodinu působit. Poté důkladně opláchněte. Sůl se vyplatí mít po ruce, když vzkypí voda v hrnci a vylije se na sporák. Pokud skvrnu rychle posypete solí, bude snazší ji později vyčistit.

Sůl nás zachrání, pokud připálíme hrnec. Stačí dno zasypat solí, přelít studenou vodou, promíchat a nechat přes noc působit. Ráno obsah hrnce vyvařte a vylijte. Po nečistotách nebude ani stopa. Sůl pomůže i při odstraňování nevzhledných skvrn z hrnečků, které zde zbydou po konzumaci kávy nebo čaje. Smíchejte pár lžiček s vodou a pastou usazeniny vydrhněte.

Zdroj obrázku: Freepik

Vybělí záclony

Asi každý z nás má doma bílé oblečení nebo záclony. Bohužel je na nich každá skvrna vidět a kvůli častému praní látky šednou. Usazeniny však účinně zmizí, pokud bílé prádlo před praním v pračce namočíme do teplé vody s porcí soli a necháme přes noc působit. Sůl můžeme přidat i do bubnu pračky při praní. Solí můžeme posypat i čerstvé skvrny na koberci, které se pak budou lépe odstraňovat.

Sůl má hydroskopické vlastnosti. To znamená, že absorbuje vodu z okolí. Sůl v nádobách rozmístěných po bytě dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu. Přidat můžete také pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, který vzduch osvěží. V neposlední řadě můžete solí posypat nežádoucí plevel mezi rostlinami, po pár dnech zmizí.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/uses-for-salt.htm