V pití alkoholu drží Češi smutné prvenství. Nadměrné pití si vždy vybere svou daň

Evropané jsou na špici ve spotřebě alkoholu na světě, pomyslnou nejvyšší příčku pravidelně obsazují Češi. Nechvalné prvenství si vybírá svou daň. V průměru se totiž v evropských zemích vypije 11,3 litru čistého alkoholu ročně, přičemž toto množství vede ke zhoršení tělesného stavu a k poškození jater. Jak alkohol ovlivňuje tělo, zejména játra?

Češi na špici v pití alkoholu

Středoevropané, Češi, ale také Poláci, mají spotřebu alkoholu a etylalkoholu vyšší, než je evropský průměr. Ve spotřebě piva jsou tuzemci dokonce na první příčce na světě. Alkohol ovlivňuje mezilidské vztahy, pracovní prostředí, ale hlavně lidský organismus. Vlivem alkoholu může dojít k poškození ledvin, žaludku a jater. Pro játra je alkohol velkým rizikem, protože je hlavním faktorem pro alkoholické ztučnění jater, alkoholickou hepatitidu nebo cirhózu jater. Ve všech případech hrozí selhání tohoto orgánu, kdy jedinou záchranou je transplantace.

Zdroj obrázku: Freepik

Játra jsou čističkou těla

Největší vnitřní orgán leží v horní části břicha pod žebry na pravé straně. Hraje klíčovou roli při metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. V játrech se zpracovávají veškeré látky, dochází k odbourávání toxinů, produkci žluči, ale také k tvorbě a akumulaci glukózy nebo k zásobování vitamíny A, D a B12. Játra pomáhají hospodařit s minerály, především s železem, produkují některé důležité hormony nutné pro chod organismu. Kromě těchto funkcí dochází v játrech k rozkladu alkoholu.

Doporučený článek:  "Když by to nestálo tolik, založíme si účet každý sám," shodli jsme se s bratrem při sdílení streamovacích služeb

Nemocná játra nebolí

A právě alkohol je jedním z hlavních faktorů, které můžou játra poškodit. Problematické je samotné zjištění postižení jater, protože tento orgán nebolí, v játrech nejsou nervová zakončení. Symptomem může být únava, snížená funkce jater se projevuje bolestmi hlavy a zežloutnutím bělma. Játra mají sice regenerační funkci, přesto nedokáží zpracovat velký objem alkoholu, při produkci acetaldehydu navíc může dojít k trvalému poškození jaterních buněk a zjizvení jater. Mimo poškození jater může pravidelná konzumace alkoholu přinést poškození nervové, trávicí a svalové soustavy.

Zdroj: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/effects-of-alcohol-on-your-health-and-liver